Въпреки това две монументални, многогодишни научни изследвания установиха, че корпоративно воденият щурм срещу т. нар. мрежа на живота се ускорява толкова бързо, че вече е прекалено късно за леки корекции.
През октомври подкрепяния от ООН Междуправителствен съвет за климатичните промени (IPCC) направи извода, че само дълбока, икономическа трансформация ще позволи на света да ограничи въглеродните емисии достатъчно бързо, за да ограничи световното затопляне.
В понеделник бе обявено, че според паралелно научно изследване на 130 страни индустриалното общество е изтласкало до ръба на оцеляването милиони видове. Растения и животни изчезват десетки до стотици пъти по-бързо, отколкото през последните 10 милиона години, установяват 145-те автори на изследването.
Едуардо Брондицио, антрополог, който съпредседателства доклада, каза, че е време бъде изоставено мисленето от типа "растеж на всяка цена". "Обичайният подход трябва да бъде прекратен," каза той.
"Паника в очите им"
Сред въпросите, които разединяват "новите икономисти", е дали опасността от екологична катастрофа сега е толкова голяма, че икономическият растеж трябва да бъде замразен напълно, за да се намалят бързо парниковите емисии. Някои все още виждат възможност за устойчив "зелен растеж", но други искат правителствата да въведат отсега контрол за рязко намаляване на потреблението, за да се избегне навлизането в период, който те се опасяват, че ще бъде Мрачната епоха на 21 век.
Макар никой да не оспорва предизвикателството да бъде променена световната икономика, подемът в екоактивизма, включително световни протести на ученици и международната гражданска кампания на неподчинение, организирана от Extinction Rebellion, предизвиква нови дебати.
Съчетанието от паника в очите на младите и твърдите научни факти открива дебат, какъвто не е имало преди, каза Катрин Требек, австралийска политоложка, която е съосновател на Wellbeing Economy Alliance - мрежа от учени, компании и социални движения.
Новата книга на Требек, написана в съавторство, "Икономика на пристигането", посочва десетки иновации на места от Шотландия до Коста Рика, Дания, Португалия и Аляска.
Макар възможностите за инвестиции в такива проекти до голяма степен да остават малки, някои големи фондове виждат нуждата от промяна.
Сблъскваме се с форма на капитализъм, който засили съсредоточаването си върху извличане на максимална печалба за кратък срок на фона на малък или никакъв явен интерес към социалното добруване, писа през август Джеръми Грантам, съосновател на глобалния инвестиционен фонд GMO.
"Надпреварваме се да защитим не просто нашето портфолио, не просто нашите внуци, а нашия вид. Така че да се захващаме," допълва той.
/БТА/
преди 5 години Когато настъпи времето на нова икономическа система, тя ще се наложи не с политическите усилия на правителствата или с груба сила, а благодарение на ефективността си в новите икономически условия. отговор Сигнализирай за неуместен коментар