Трудно е да се игнорира проблемът с климатичните промени, когато работиш в хидроенергетиката, споделя Кристиан Райнинг-Тонсен, ръководител на най-големия производител на електроенергия от водноелектрически централи в Норвегия, цитиран от Bloomberg.
“Основният тренд навсякъде по света се отнася за зони, където климатът е сух и става все по-сух, както и за такива, при които времето е влажно и става все по-влажно“, посочва Райнинг-Тонсен, изпълнителен директор на производителя на възобновяема енергия Statkraft AS.
Норвежецът споделя, че в резултат на по-екстремните метеорологични условия Statkraft е трябвало да увеличи съществено разходите си през последното десетилетие, за да подсили язовирите и да гарантира тяхната изправност и сигурност при интензивни и дълготрайни валежи.
„Говорим за нещо като тропически дъжд в Норвегия“, посочва Райнинг-Тонсен.
Дълги години учените предупреждаваха, че климатичните промени заплашват енергийните централи, които използват силата на водата.
Проучване, публикувано през 2016 г., показва, че глобалният капацитет на водната енергия ще се понижи с 3,6 на сто през 50-те години на този век само, за да удвои своя дял от общия енергиен микс три десетилетия след това.
В Северна Америка нивото на водите при някой водноелектрически централи също се е покачило, посочва главният изпълнителен директор на Brookfield Renewable Partners LP Сахин Шах.
Според него централите на компанията остават сигурни и обезопасени.
преди 5 години това , че променяме климата с парниковите газове се знае като тенденция от 80'те години на миналия век и от тогава датират първите целенасочени опити и идеи за промяна на енергийната система с цел премахване на въглеродните емисии и адаптиране на основната инфраструктура към това - преместване на крайбрежни градове , пътища , укрепване на язовирни стени . още един пример , как хората се стремят да подготвят държавата си своевременно за идващото , освен пълната декарбонизация на енергийните им системи де :))) ... за у нас нема да коментираме ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар