Американските санкции срещу Иран и нестабилността, наред с колебанията на цените на петрола, оказват натиск върху растежа на икономиките от района на Близкия изток и Северна Африка, известен със съкращенията МЕНА, се посочва в доклад на Международния валутен фонд (МВФ), който бе представен днес в Дубай.
В икономическите си регионални прогнози МВФ предупреждава, че за страните от МЕНА хоризонтът се помрачава заради несигурността, свързана с конфликтите и недостататъчния икономически растеж, информираха световните агенции, допълва БТА.
Резултатът: това би могло да засегне доверието на инвеститорите, а оттам да се стигне до изтичане на капитали и натиск върху валутните курсове, подчертават експертите на МВФ.
Според тях икономиката на Иран, който е третият по големина производител на петрол в ОПЕК, вероятно ще се свие с 6% тази година след отчетените минус 3,9 на сто за 2018 година, посочва АФП.
Директорът на отдела за Близкия изток и Централна Азия на МВФ Джихад Азур заяви пред АФП, че прогнозата за - 6 на сто е била направена преди Вашингтон да отмени изключения за някои страни да купуват ирански петрол. Това означава, че иранската икономика би могла да се свие още повече.
Инфлацията в Иран може да достигне 40%, допълва експертите на МВФ, цитирани от ройтерс.
Заради такова неблагоприятно развитие на положението в Иран, който е втората икономика в региона след Саудитска Арабия, икономиките на страните износителки на петрол от района МЕНА ще отчетат много слаб растеж от 0,4% през 2019 година спрямо 0,6% през миналата, прогнозира МВФ.
Страните вносителки на петрол се очаква да имат икономически растеж от 3,6 на сто тази година в сравнение с 4,2 на сто през 2018 година.
Конюнктурата на страните от Съвета за сътрудничество в Залива (Саудитска Арабия, Бахрейн, Обединени арабски емирства, Оман, Катар и Кувейт) вероятно леко ще се подобри и те ще имат растеж от 2,1 на сто през 2019 година спрямо 2% през 2018 година.
Според МВФ растежа на региона МЕНА ще остане слаб тази година - 1,3 на сто спрямо 1,4 на сто през 2018 година. През идната година очакванията са той да скочи до 3,2 на сто.