IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Goldman Sachs: Цените на петрола няма да достигнат 80 долара за барел

Сегашният натиск на петролните пазари е с временен характер и скоро ще отмине, смятат анализатори от инвестиционната банка

09:25 | 13.04.19 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Петролните цени се повишиха през последните дни, като фючърсите върху сорт Брент поскъпнаха да своето най-високо ниво от началото на ноември миналата година. Затегнатите пазарни условия са реалност, но цените може да не се повишат много повече от сегашните си стойности, пише Ник Кънингам за Oilprice. 

Ръководителят на звеното за изследване на суровините към Goldman Sachs Джеф Къри смята, че цените няма да се върнат отново към нивата от 80 долара.

Неговият екип от анализатори посочи, че цената на Брент най-накрая е достигнала 70 долара за барел, следвайки фундаменталното борсово рали, отразяващо дефицита, който се оказа по-голям от прогнозирания.

Докато редуцирането на добива на петрол беше извършено бързо от Организацията на страните износителки на петрол и техните съюзници, известни като ОПЕК+, санкциите срещу Венецуела и Иран продължават да свиват доставките, а сътресенията в Либия заплашват да ударят петролните пазари с ново голямо прекъсване.

Американската инвестиционна банка Goldman Sachs беше изненадана от бързината на затягане на петролните пазари и кредиторът повиши прогнозата си за средните цени на Брент през второто тримесечие на годината до 72,50 долара за барел, в сравнение с предходната прогноза за 65 долара за барел.

Но дори след като Брент поскъпна с над 30% от началото на годината, анализаторите на Goldman смятат, че ралито започва да утихва.

„Въпреки че рисковете в глобално отношение и заплахата от прекъсвания могат да доведат до по-високи спот цени, продължаваме да очакваме, че цените ще се понижат постепенно от лятото, когато ще се увеличи добива на шистово гориво и това на ОПЕК“, споделят анализаторите, добавяйки: „С голям резервен капацитет, какъвто имат ОПЕК и Пермския басейн, и вълната от дългосрочни проекти, които ще влязат в експлоатация след 2020 г., запазваме прогнозата си за 60 долара за барел за следващата година“.

Предпазливият тон е забележителен, тъй като анализаторите от Goldman не виждат никакви пробойни в търсенето.

Когато CNBC Попита Джеф Къри относно възможността за забавяне в потреблението, той отхвърли тази опция.

Причината, поради която инвестиционната банка не смята, че цените на петрола ще достигнат 80 долара за барел, е, че ОПЕК+ ще бъде подложена на натиск да започне да изоставя политиката на съкращения на производството, като в същото време САЩ ще продължат да повишават добива на шистов петрол от Пермския басейн.

Това може да понижи цените през следващата година. В същото време тазгодишният ръст в производството ще окаже натиск върху по-дългосрочните цени, което ще задържи силата на сондажната дейност в САЩ, довеждайки до поскъпването на петрола през 2020 г.

Разбира се, това зависи от следващия ход на ОПЕК+.

Руският президент Владимир Путин се противопостави на удължаването на периода на съкращения на добива през втората половина на 2019 г.

Русия няма против сегашните стойности на петрола и не изглежда да търси отчаяно по-високи цени като Саудитска Арабия. Още повече, че колкото по-високи са тези цени, толкова по-бързо кохезията около стратегията за съкращения ще започне да се разпада.

Предвижда се до края на годината да бъдат пуснати в експлоатация редица нови тръбопроводи в Перм, които биха отключили допълнителен производствен капацитет.

Увеличаването на продукцията извън ОПЕК, особено при страни като Бразилия, Норвегия, Гвиана, Канада и Ирак, също се очаква да стане факт през 2020 г.

Банката обобщи, че сегашният натиск при цените е временен и скоро ще премине в низходяща тенденция.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:19 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още