Растежът на световния дълг се забавя значително през 2018 г. За миналата година към общите задължения се прибавят 3,3 трлн. долара, което е значително по-малко спрямо 21 трлн. долара през предходната година. Това показват данните в актуалния доклад на Института за международни финанси, цитиран от Ройтерс.
Дългът е завършил годината на ниво от около 243,2 трлн. долара спрямо 239,9 трлн. долара в края на 2017 г., след като в края на първото тримесечие на 2018 г. достигна номинален рекорд от 248 трлн. долара.
Стойностите от края на миналата година отбелязват малка промяна спрямо брутния вътрешен продукт (БВП) в световен мащаб, приключвайки близо до съотношението през 2017 г. в размер на 317% от БВП. Въпреки това процентите „остават много високи спрямо историческите стандарти“, се казва в доклада.
На развитите пазари или тези, достигнали икономическо равновесие, задълженията нарастват с 2,2%, но съотношението спрямо БВП остава почти непроменено на около 390%. Но относителната стабилност в международен план не отразява увеличаването на процентите в страни като Япония, Франция и Австралия. В същото време понижаване на съотношението се наблюдава в Холандия и Португалия.
Дългът на САЩ нараства с най-много от 2007 г. насам, но силният икономически растеж тласка съотношението дълг/БВП до най-ниското му ниво от 2005 г. насам, въпреки че остава високо със своите 326%.
Дългът на развиващите се пазари от своя страна бележи най-бавното си увеличение от 2001 г. насам, прибавяйки около 1 трлн. долара или под 25% от средното увеличение за предходни пет години. Процентното изражение и тук остава стабилно на ниво от 212%.
Държавният дълг на развиващите се пазари достига рекордните 49,7% от БВП, като най-голямо е съотношението в регионален мащаб в Азия и Латинска Америка.
„Високите нива на лихвени разходи по публичния дълг застрашават продуктивното разпределяне на държавни ресурси“, се казва в доклада.