Не всеки ден най-голямата петролна компания в света купува най-печелившия химически бизнес, пише Дейвид Фиклинг за Bloomberg.
Saudi Arabian Oil Co, по-известна като Saudi Aramco, ще плати 123,4 риала за акция за 70-процентен дял в Saudi Basic Industries Corp. (SABIC), притежаван от Public Investment Fund (PIF), суверенният фонд на кралството.
Цената от 359 млрд. риала (69,1 млрд. долара) изглежда изключително сериозна на фона на стойността на акциите на SABIC от последните няколко години.
Интересно е да се отбележи, че и трите големи имена, замесени в сделката, са собственост на държавата, така че тук става въпрос по-скоро за преразпределяне на активи, отколкото за придобиване.
Остава неясно как Рияд възнамерява да финансира трансакцията, но всяка сделка ще включва използването на печалбата и баланса на Aramco за финансиране на плащането към PIF, като сумата може да бъде изразходвана за всякакъв вид проекти, в които ръководителят на японския конгломерат SoftBank Масайоши Сон и председателят на Blackstone Group Стивън Шварцман виждат необходимост от капитал.
Ако най-добрият начин за използване на капитала на Aramco е за инвестиране в компании като WeWork вместо в производството на допълнителни количества суров петрол, бъдещето на индустрията на течни изкопаеми горива изглежда наистина мрачно.
Причината за оптимизъм тук е въплътена в самия SABIC. Много от традиционните употреби на петрол замират – консумацията на гориво за отопление и производство на енергия достига своя връх още преди едно поколение. Дори при сегашните политики светът ще използва по-малко бензин през 2040 г. в сравнение с 2017 г., посочват от Международната агенция за енергията (МАЕ).
са2
Химикалите, от друга страна, са източник на надежда. Нафтата, летлива смес от къси въглеводороди, използвана като изходна суровина за производството на пластмаси и други нефтохимически продукти, е единственият и основен компонент на петрола, при който според МАЕ ще има увеличаване на търсенето, независимо от предприетите действия срещу изменението на климата.
Напоследък анализаторите започнаха да се питат дали прогнозите за растеж в търсенето на пластмаси са преувеличени. Спадът при използването на торби за еднократна употреба и увеличеното рециклиране биха редуцирали търсенето на петрол при нефтопродуктите с 20 на сто, посочва Кристоф Рул, бивш ръководител на звеното за проучване към Abu Dhabi Investment Authority.
Годишно се произвеждат около 400 млн. тона нова пластмаса и 300 млн. тона отпадъци, като само 55 млн. тона от тях се рециклират, показва доклад на BloombergNEF.
Повишеното рециклиране на полимери от 18% на 60% би намалило търсенето на петрол с около 1,5 млн. барела дневно, което ще бъде достатъчно, за да изтрие значителна част от прогнозирания растеж при това търсене.
са
Тревогата около огромния обем на пластмасовите отпадъци за еднократна употреба обяснява защо в днешно време индустрията е „кръгова икономика“ - идеята, че полимерите трябва да бъдат повторно използвани и рециклирани, вместо да се изхвърлят или изгарят.
Като независима компания SABIC се ангажира със същата програма за рециклиране като своите конкуренти BASF SE, LyondellBasel Industries NV и DowDuPont Inc. Идеята е да се приемат повече суровини от сметищата, вместо да се купува по-скъпия петрол.
Фокусът върху рециклирането и използването на отпадъчна пластмаса рискува да се сблъска с вижданията на основния акционер на Sabic, който се надява да продава по 3 млн. барела на ден.
Свързвайки Sabic с Aramco, Саудитска Арабия се надява да се подсигури на фона на прогнозираното бъдеще, в което ще бъде по-малко зависимо от търсенето на суров петрол.