Индустрията на втечнения природен газ (LNG) е станала силно зависима от нуждите на Китай, предупреждават ръководители на водещи компании от сферата по време на конференцията CERAWeek в Хюстън, съобщава Oilprice.
Те предлагат въпросната индустрия да намери други пазари, преди да започне да страда от въздействието на тази тревожна тенденция.
„Необходимо е да продължим да разработваме един по-широка пазарна основа, или рискуваме да засилим фокуса върху китайския пазар, ставайки още по-силно зависимо от него“, смята главният изпълнителен директор на австралийската Woodside Petroleum Питър Колман.
LNG бизнесът трябва да вземе пример от другите индустрии, които пострадаха заради своята голяма зависимост спрямо Китай, смята Ирина Слав от Oilprice.
Един от начините е компаниите внимателно да следят трендовете. Последната прогноза на холандско-британската Shell показва, че търсенето на втечнен газ ще се покачва стабилно в дългосрочна перспектива и пазарът ще бъде заплашен от дефицит, ако не се предприемат мерки за изграждане на нов производствен капацитет.
В краткосрочен план, през следващите 12 месеца търсенето на синьо гориво ще се повиши само с 16 млн. тона спрямо производствения скок от 33 млн. тона, посочват от консултантската агенция Poten & Partners.
Спот цените остават ниски, и което е по-лошото, азиатските купувачи са скептични относно дългосрочните договорености, показва скорошен анализ на S&P Global Platts.
Дългосрочните доставки са изключително важни за търговската устойчивост на планираните съоръжения за добив и преработка на втечнен газ, както и за тези, които вече са изградени.
В момента текат преговори между Cheniere и китайската Sinopec за пренос на LNG, но това е споразумение на геополитически ниво между Вашингтон и Пекин.
Конкретно в Китай, основни фактори за спада в търсенето на втечнен газ се посочват забавянето на икономическия ръст и по-бавното преминаване от въглища към газ по отношение на енергетиката.
За да се преодолее зависимостта на индустрията от Китай, бизнесът трябва да намери други пазари от една страна, а от друга да обяви пълномащабна война на въглищата, стимулирайки нуждата от газ.
Най-логичната алтернатива на Китай е Индия, развиващ се пазар, който ще има нужда от огромно количество енергия, за да поддържа своето темпо на растеж.
В тази ситуацията в най-удобно положение са онези производители, които са отдавна на пазара и вече разполагат с дългосрочни споразумения за доставка, спасяващи ги от временните икономически дисбаланси, докато новите играчи в бранша тепърва трябва да търсят начин, с който да подсигурят своята дейност, заключва Слав.
преди 5 години Все пак има нещо което е добре за нас :"В краткосрочен план, през следващите 12 месеца търсенето на синьо гориво ще се повиши само с 16 млн. тона спрямо производствения скок от 33 млн. тона, посочват от консултантската агенция Poten & Partners." След успешния пазарен тест и закупуване на газ с 8% под тази на газпромовския, Булгаргаз може да пробва за още по-ниска цена. С предстоящите доставки на 1 млр куб метра азерска суровина и възможностите за доставка на по-евтин LNG от терминал Revithoussa, триглавата кремълската ламя ще бъде убита. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Най -логичната алтернатива е Европа но американците не са готови със преноса на шистовия си газ до Европеиските терминали Трябва да побързат защото нови количества природен газ идват от Близкия изток Средиземно море и бреговете на Африка отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Китай по принцип не е добър платец, но Индия е направо лош такъв. PS Патакламата може да започне сега. отговор Сигнализирай за неуместен коментар