Финансовите пазари явно имат къса памет. Напоследък те се самоубеждават, че обезпечените задължения по заеми (CLO) са значително по-безопасни инструменти в сравнение с обезпечените дългови задължения (CDO), които помогнаха да се ускори финансовата криза, започнала през 2008 г.
Но те грешат, и то много.
Текущите CLO в глобален мащаб са приблизително 700 млрд. долара с годишни нови емисии от над 100 млрд. долара. Това е сравнимо с обемите на тези инструменти от 2008 г., посочва Bloomberg.
Ръководителят на Английската централна банка Марк Карни и бившият гуверньор на Федералния резерв на САЩ Джанет Йелън предупредиха за потенциалните рискове.
Регулаторите в Япония, където местните банки купуват усилено CLO, също са сериозно загрижени по този въпрос.
Структурата на CLO е икономически сходна с тази на CDO. Всеки от тези инструменти събира множество заеми, за да създаде изкуствени, подобни на облигации, инвестиции. Инвеститорите купуват част (транш) от базисните лихви и паричните потоци от главницата.
Високорисковите CLO дялови части, които остават нерейтингувани, първо се използват за покриване на загубите и след това за изплащане. По-малко рисковите подчинени дялове (транш тип „мецанин“), с рейтинг BBB или B, се класират преди собствения капитал. Нискорисковите части с рейтинг A или по-голям, се класират на първо място при плащанията и носят загуби, само ако капиталът и подчинените части са напълно изтрити.
CLO, подобно на CDO, имат за цел да увеличат ливъриджа върху портфейлите от задължения.
В друго отношение CLO са създадени да бъдат по-безопасни. Те преопаковат корпоративни кредити, заеми с високо равнище на дълг, потребителски кредити и кредити за закупуване на автомобили.
Инвеститорите от по-добре оценените трашнове имат по-голяма защита, отколкото при CDO, тъй като се изисква по-високо равнище на загуби преди да изгубят своите пари.
преди 5 години ПОЗДРАВЛЕНИЯ ЗА ДОБРАТА СТОТИЯ.Нещата от 2008 досега не сасе променили."ОПАКОВАНЕТО" на кредитните портфейли и тяхната "ОЦЕНКА" от няколкото рейтингови компании продължава!,Не сме забравили , ТОКСИЧНИТЕ ОБЛИГАЦИИ с рейтинг ААА!!!А какво се случва с компаниите ЗАСТРАХОВАЩИ РИСКА??Предполагам, че и там нищо ново!Нищо ново и под Слънцето. отговор Сигнализирай за неуместен коментар