Иран иска да се сдобие до 20 март с бартерно дружество, чрез което да търгува с Европейския съюз въпреки възстановяването на американските санкции. Това заяви днес иранският заместник-министър на външните работи Абас Арагчи, цитиран от световните агенции и БТА.
"Надяваме се това да стане до края на иранската година", която приключва на 20 март, изтъкна той пред журналисти във Виена, където участва в среща, посветена на иранската ядрена програма.
Този орган ще бъде аналог и партньор на европейския инструмент в подкрепа на търговския обмен Instex, учреден през февруари въпреки критиките на САЩ.
ЕС измисли този инструмент, за да позволи на Техеран да продължи да ползва икономическите придобивки от ядреното споразумение от 2015 година въпреки възстановяването на санкциите на Вашингтон през ноември.
Арагчи уточни, че директорът на Instex, германецът Пер Фишер, бивш директор на Commerzbank, се очаква да пристигне съвсем скоро в Техеран за разговори в тесен кръг с иранските му колеги.
"Една огледална структура (на Instex- бел. р.) ще бъде създадена в много скоро време и тези две структури ще работят заедно", увери иранският дипломат.
Наред с Франция и Германия партньор в европейското дружество е Великобритания, която ще получи поста на председател на надзорния съвет. Трите страни са акционери и изразиха надежда към тях да се присъединят и други европейски държави.
ЕС подкрепя проекта, но не участва пряко в него.
Новият европейски търговски механизъм бе замислен като начин да се помогне за съчетаване на износа на ирански петрол и газ срещу покупки на европейски стоки.
Тези амбиции обаче бяха занижени и според дипломати регистрираното дружество всъщност ще може да се използва само за по-малък обем търговия, разрешена от администрацията на Тръмп, например с хуманитарни стоки, медикаменти или храни.