IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Shell е кралят на петролния бизнес

Петте най-големи петролни компании в света са успели да утроят своята печалба и да удвоят генерирането на парични потоци от 2016 г. насам

20:37 | 08.02.19 г. 1
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Холандско-британската Royal Dutch Shell е най-печелившата петролна и газова компания в света за 2018 г., като изпреварва с голяма преднина американското дружество ExxonMobil, съобщава Ройтерс. 

Въпреки своето голямо предимство Shell може да бъде настигната в скоро време от американската енергийна компания, която направи сериозни инвестиции в ново производство.

Петте най-големи петролни компании в света са успели да утроят своята печалба и да удвоят генерирането на парични потоци от 2016 г. насам чрез сериозни съкращения на разходите.

За разлика от предишни цикли повечето ръководители обещаха да останат нащрек през 2019 г., припомняйки си ситуацията от преди три години, когато цените на петрола паднаха под 30 долара за барел.

През последните пет години петролните компании отчетоха слабо представяне на световните фондови борси. Резкият спад при цените на петрола през последното тримесечие на 2018 г. беше предшестван от 4-годишен връх в стойностите до 86 долара за барел през октомври.

Добрите отчети за четвъртото тримесечие на тези компании помогнаха на сектора да се стабилизира.

В класацията след Shell и Exxon се нареждат американската Chevron, британската BP и френската Total.

Exxon, която остава най-голямата енергийна компания по отношение на производството и пазарния дял, твърде мудно реагира на спада в петролните цени и изостава от своите съперници, които бързо редуцираха разходите си, съкратиха част от служителите си и продадоха активи, за да компенсират други понижения.

Но с появата на новия главен изпълнителен директор Дарън Уудс Exxon започна радикални промени в своята оперативна дейност и структура, за да навакса.

Компанията планира да повиши своите капиталови разходи до 30 млрд. долара от 26 млрд. долара за 2018 г.

Една от основните цели на Exxon е да продаде своя дял в проектите в Азербайджан и Танзания.

От друга страна лидерството на Shell е подпомогнато от силното представяне на дружеството при производството и продажбите на втечнен природен газ.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:30 | 04.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

1
rate up comment 5 rate down comment 1
Императорът
преди 5 години
"Exxon, която остава най-голямата енергийна компания по отношение на производството и пазарния дял..."Я пак? Продажбите на Ексон за миналата година са 290 МБ, а на Мидичката: 388 МБ. Поне проверявайте информацията, преди да пишете, пък току виж сте научили нещо.И Мидичката така могъщо експанзира особено в подотрасълът на газчицата, че Ексонът ще и диша прахта още ного-ного време.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още