IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Ще успее ли съюзът между ОПЕК и Русия?

Вашингтон може да се окаже сериозна пречка за плановете на Москва и Рияд да се сдобият с почти неограничено влияние на петролните пазари

23:07 | 07.02.19 г. 4
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и Русия работят за установяване на официални съюзнически отношения, които ще позволят неограничено управление на петролните пазарим пише Ник Кънингам за Oilprice. 

Коалицията ОПЕК+ осъществи два цикъла на производствени съкращения от 2017 г. насам, като тези мерки бяха разглеждани като временни и целяха заличаване на болезненото пренасищане при доставките на петрол.

Wall Street Journal вече съобщи, че текат преговори между ОПЕК и Москва за постигане на официален съюз между тях.

Идеята за формално преструктуриране на ОПЕК+ има една очевидна логика. Заедно Русия и ОПЕК контролират над 40% от световните петролни доставки. Комбинирането на техните производствени обеми е естествен начин тези страни да защитят своите интереси – поотделно те няма да са толкова силни, колкото ако са обединени.

Засилването на стратегическите връзки между Москва и Рияд също е изиграло важна роля за това решение.

Но ОПЕК, чиито членове не винаги са били особено единодушни и благосклонни един към друг, е престанала да бъде организация, в която всеки от нейните представители играе активна роля и има влияние върху общата петролна политика. Саудитска Арабия винаги е била най-силният и значим член на картела.

И това нямам как да е иначе, когато Иран продължава да бъде сковаван от външни санкции, а други страни от ОПЕК остават разтърсвани от вътрешнополитически кризи.

Прави впечатление, че фокусът на властта в организацията се измества именно към Рияд и Москва. По време на срещата на представителите на картел във Виена в края на миналата година не беше взето нито едно важно решение преди пристигането на руския енергиен министър.

Но и тук съществуват противоречия.

За разлика от Саудитска Арабия, която е склонна на значителни съкращения на производството, в Русия съществуват няколко големи петролни компании, които се противопоставят на тази идея.

Може би основната пречка в това отношение е антипатията на Вашингтон към подобно формирование.

Конгресът на САЩ заплаши, че ще наложи антитръстови регулации, които ще позволят на Министерството на правосъдието да предприеме действия срещу ОПЕК за тайно сътрудничество в манипулирането на петролния пазар.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:53 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

4
rate up comment 1 rate down comment 0
Pyramid
преди 5 години
Все повече ми се струва, че-ако и да се целят във Венецуела, на щатите, петролът и е нужен, за да контролират световните цени и да поддържат рентабилен своя износ. Тъй де, жорба с жпджетния дефицит.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 7 rate down comment 7
data
преди 5 години
Абе след като САЩ окупират Венецуела го закривайте тоя клуб , освен ако не въ кефи да си се събирате и да си къркате
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 13 rate down comment 7
Pyramid
преди 5 години
...Макар че, щатите си се направиха сами.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 24 rate down comment 13
Sokratus
преди 5 години
ОПЕК+ успя в едно, да направи САЩ най-големият производител на газ и петрол в света!;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още