Седемдесет и шест страни и региони, включително Европейския съюз (ЕС), САЩ и Япония, се договориха днес да започнат преговори за определяне на прозрачни и предвидими правила за електронната търговия, недоволни от недостатъчната за бързия растеж в сектора регулация, предвиждана от Световната търговска организация (СТО).
Китай даде сигнал, че ще подкрепи инициативата с някои условия, допълвайки обаче, че трябва да бъдат отчетени нуждите на развиващите се страни.
Електронната търговия със стоки и услуги стана огромна част от световната икономика. Доклад на СТО оцени общата ѝ стойност за 2016 г. на 27,7 трлн. долара, от които близо 24 трлн. д. са били трансакции от компания до компания.
В кулоарите на Световния икономически форум в Давос представители на 76 страни и региони, или близо половината от 164-те членки на СТО, се споразумяха да изработят дневен ред за преговори, които се надяват да започнат тази година с цел определяне на нови правила за онлайн търговията.
Сегашните правила на СТО не отговарят на нуждите на 21-ви век. Това си личи от факта, че няма твърди правила за електронната търговия, каза японският министър на търговията Хирошиге Секо.
Правилата на СТО ще бъдат насочени към разширяване на възможностите и разрешаване на проблемите в областта на интернет търговията както в развитите, така и в развиващите се страни, се посочва в изявлението, разпространено днес.
Преговорите би трябвало да доведат до създаване на многостранна правна база, на която да могат да разчитат потребителите и компаниите.
Сред мерките, посочени в изявлението, са преодоляване на бариерите, възпрепятстващи трансграничните продажби, борба със спама, гаранция за достоверност на електронните договори и електронните подписи.
/БТА/