AES откри най-големия хибриден парк за производство и съхранение на слънчева енергия в света на един от Хавайските острови, обяви енергийната компания в съобщение до медиите.
Проектът Lāwa’i Solar and Energy Storage доказва, че соларната енергия и технологията за съхранение могат успешно да заместят традиционното производство на електроенергия и то на цена, по-ниска от тази на изкопаемите горива, подчертават от AES.
Паркът е разположен в град Лауаи на остров Кауаи с производствен капацитет от 28 мегаватчаса и размер на съхранение от 100 мегаватчаса с продължителност 5 часа.
Съоръжението, което се управлява от дъщерното дружество на компанията – AES Distributed Energy, осигурява устойчиво бъдеще на Хавайските острови, заменяйки еквивалента на 4,5 млн. галона дизелово гориво годишно с чиста слънчева енергия.
Особено важно е при този проект, че цената на електроенергията, подавана от фотоволтаичната централа, не само ще бъде по-ниска от тази на електроенергията, произведена от изкопаемите горива, но често ще бъде по-евтина дори от самите горива.
Lāwa’i Solar and Energy Storage е една от първите соларни централи за пикова енергия, която започна да доставя електричество на острова в сутрешните и вечерните часове още от декември 2018 г.
Централата е изградена с функционалност за микромрежа, което улеснява местния оператор KIUC. При необходимост паркът на AES може да осигури енергийно захранване и за съседния военноморски комплекс.
Любопитен факт е, че поддръжката на площите около парка се извършва от около 300 овце, които по природосъобразен начин се грижат за ограничаването на растителността, без да се използват хербициди или енергия от фосилни горива за косене на тревата.
Подобни хибридни фотоволтаични централи и паркове за съхранение са достъпни, по-гъвкави и устойчиви в сравнение с използването на централи на изкопаеми горива, което показва, че соларната енергия може и ще се превърне в първичен генериращ източник. Напълно приложими са за отдалечени мрежи и много райони по света като Аляска, мините в Чили и други. А намаляващите разходи за енергия превръщат подобни проекти в „умния“ избор на бъдещето.
преди 5 години :)http://aes.bg/%D0%BF%D1%80%D0%B5%D1%81-%D1%81%D1%8A%D0%BE%D0%B1%D1%89%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5/%D0%B2%D1%8F%D0%B5%D1%86-%D1%81%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%B8-%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B0-%D1%81%D0%BF%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B8-%D0%B1%D0%BB%D0%B8%D0%B7%D0%BE-400-000-%D1%82%D0%BE/пу , не се научиха да ги пишат на латиница страниците . значи със 156 MW инсталирана мощност са произвели 352 GWh електричество за 2017 , което е много добро постижение за ефективност при нашите географски условия . демек парка е проектиран и направен според всичките добри практики по света за ефективност . са друга тема е у нас как се управлява и балансира енергийната система . па съвсем друга тема е как се заплаща :))) . да , у нас има няколко месеца дето няма нито слънце , нито вятър достатъчно . така е . затова се планира студен резерв :))) .дишай - ще го измислят хората по света , тук няма да е баш като там , ще си бутаме с ТЕЦ и АЕЦ ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Хехе... Те AES откриха преди 7-8 години до Каварна и най-големия ветроенергиен парк на Балканите - даже го кръстиха "Св. Никола". 156 MWt инсталирана мощност!!! И годишно производство "окольо" 2000 MWh годишно... Ама па шиткат тока по 188 кинта за квото беше там... Зелки разни пак са се разпищолили... Я некой да каже как е в момента добивът на ток от фотоволтаиците в последните 2-3 месеца, щот секи момент ше кихнат медиите за нов рекорд на потреблението заради здравата зима и студа, който ни застъпи още на 1-ви ноември и май нема да ни пусне поне до март... Я пак малко го вна срещу АЕЦ и ТЕЦ, та да се сгрееме от светлото бъдеще, което иде с бесна скорост на крилете на ветър, слънце и мъгла...Я и на зелката любимия сайт кво показва за генерацията у Немачко - до вчера покрай виелиците два-три дена са врътнали малко перките и днеска - *** на макс, че ток си требе - нема кой да го чека ветърко пак да задуфа... :lol:А хората винаги са били два вида - реалисти и онанисти. Вторите нещо взеха връх през последните две декади и резултатите са налице насекъде... :lol: отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години "Най-големият фотоволтаичен парк на Балканите, в който са инвестирани над 350 млн. лева. Той се намира в България село Караджалово в община Първомай. Пиковата му мощност е 60.4 мегавата, разположен е на площ от 100 хектара, което е еквивалента на 100 футболни игрища и има повече от 214 000 соларни модула." Що земя и овце ще трябват ще оправим и животновъдството! :)) Да не говорим че за изработката на батериите за складиране на ток що пари и енергия от фосили ще иде. Ама майната му бизнес да става, да се въртят кинти на гърба на мтряла и да им клъцнем добива от въглища, за да не си мислят, че от тях нещо зависи! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години от къде тази информация , че у нас такива неща не могат да станата , защото ... ? мхммм ? картата на БГ за слънцегреене друго казва .http://***.greenrhinoenergy.com/solar/radiation/empiricalevidence.phpмного по на север от БГ се справят в пъти по-добре ? на какво се дължи ?!?а пък за вятърния потенциал изчисленията са за 3400-3500 мВт мощности с възможност за производство на 14-15 теравата на година ? почти колкото АЕЦ-а дето ще строим :))) ... или и там не става , защото ... ? като последното са леко занижени стойности , щото технологията не стои на едно място ... :)))най-лесният отговор е : е те това нема как да стане :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години В хавай е топло и слънчево цяло година. Зимата когато потреблението на ток е най - голяма произведения от ток от фотоволтаиците е най - малък отговор Сигнализирай за неуместен коментар