IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Икономика, дипломация, престъпност: ключовите предизвикателства пред Болсонаро

Новият бразилски президент обещава радикални промени въпреки дебнещите го рискове

15:14 | 27.12.18 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Жаир Болсонаро <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Жаир Болсонаро Снимка: Ройтерс

Президентът на Бразилия Жаир Болсонаро, който встъпва в длъжност на 1 януари, обеща радикални промени в първата по сила държава в Латинска Америка, след повече от 15 години лява и центристка политика, посочва БТА в анализ на АФП.

Макар че крайнодесният президент може да разчита на голяма популярност - 75 процента от бразилците мислят, че решенията, които вече е обявил, са във „вярна посока“, предизвикателствата, които ще се появят пред правителството му, все пак ще са огромни.

Икономика

Бразилия е голям износител, но в момента излиза от една историческа рецесия, заличила ползите от периода на благоденствие, който страната преживя преди десет години.

Болсонаро назначи ултралиберала Пауло Гуедес за министър на икономиката, за да осъществи поредица от реформи, целящи да намалят дълга (76 процента от брутния вътрешен продукт през октомври). Те включват по-специално приватизация, данъчна реформа и политика на насърчаване на чуждестранните инвестиции.

Един от най-оспорваните въпроси ще бъде реформата на пенсионната система, която изисква конституционни промени. Социал-либералната партия на Болсонаро обаче няма мнозинство в Конгреса. За да прокара реформите, той трябва да изгради съюзи с различни консервативни групи.

Според консултантската компания Eurasia Group тези реформи са „истинско предизвикателство“. Силната подкрепа, с която се ползва Болсонаро, може да му даде законодателната „огнева мощ", от която се нуждае, особено ако започне бързо реформите. Това подчертава компанията, която все пак допълва, че „се очакват драматични дебати“ в Конгреса.

„Болсонаро ще има проблеми с прилагането на фискалната си програма", смята и Майра Родригес Ваядарес, експерт по латиноамериканската политика в консултантската фирма MRV Associates.

Бразилия изнася основно петрол, така че падането на цените през декември, съчетано с икономическото забавяне в Китай, основен търговски партньор на Бразилия, е неблагоприятно за икономиката.

Що се отнася до дългосрочните цели, като инвестициите в инфраструктурата и професионалното обучение, те до голяма степен се пренебрегват, казва Родригес Ваядарес.

Дипломация

Скъсвайки с традицията на мултилатерализма в Бразилия, външната политика ще бъде вдъхновена донякъде от тази на американския президент Доналд Тръмп, на когото Болсонаро се възхищава.

Новоизбраният президент вече обяви изтеглянето на страната от Глобалния пакт за миграцията и може да направи същото с Парижкото споразумение за климата. Възможно е също да реши да премести в Ерусалим бразилското посолство в Израел. Освен това той се отнася враждебно към по-нататъшните инвестиции на Китай в Бразилия и вече даде да се разбере, че неговото правителство ще направи всичко възможно „в рамките на демокрацията“ срещу социалистическите правителства в Куба и Венецуела.

„Дали той ще рискува да предизвика напрежение, като възприеме твърд подход към Венецуела? Болсонаро няма опит във външната политика, още по-малко екипът му, и ако това прерасне в международен инцидент, може да свърши много, много лошо", предупреждава Райън Лойд, американски експерт по международни отношения и изследовател в университета на Сао Пауло.

Вътрешнополитически проблеми

Жаир Болсонаро обеща да се бори срещу ендемичната престъпност, тормозеща Бразилия, и да сложи край на корупцията, която разяжда като гангрена политическата класа.

По-конкретно той иска да смекчи регламента за носене на оръжие, което поражда опасения от нарастване на насилието в страната, в която през 2017 г. са регистрирани 64 000 убийства.

Полицаите, отговорни за около 5000 смъртни случая годишно, също така ще се ползват с по-голям имунитет.

Освен това той назначи за министър на правосъдието Сержио Моро, съдията, който от 2014 г. разследва делото „Автомивка“ – най-голямото антикорупционно разследване в историята на страната, което прати зад решетките десетки ръководни лица от целия политически спектър, включително бившия ляв президент Луиз Инасио Лула да Силва (2003-2012г.).

Политическата корупция в Бразилия обаче е дълбоко вкоренена и всяко подозрение, хвърлено върху обкръжението на Жаир Болсонаро (правителствената агенция, която наблюдава финансовите трансакции, неотдавна започна две разследвания на подозрителни плащания за бивш помощник на неговия син - депутат) или върху партията му, може да опетни имиджа му.

Опазването на околната среда и особено на Амазония - зеленият „бял дроб“ на планетата, са друго предизвикателство. Новоизбраният президент вече заяви, че ще постави интересите на минната индустрия и селското стопанство пред защитата на природата.

Райън Лойд прогнозира „опасен период“ за Бразилия под управлението на крайнодесен президент, който изпитва носталгия по военната диктатура (1964-1985 г.).

„Може да станем свидетели на ерозия на демократичните стандарти“, предрича той.

(БТА)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:06 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още