IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

EESC: ЕС трябва да отдели 40% от бюджета си за ограничаване на въглеродните емисии

Необходимо е Европа да инвестира повече от 1 трлн. евро в периода 2021-2027 г. ако иска да се справи с глобалното затопляне, смятат експерти

09:46 | 09.12.18 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Европейският съюз (ЕС) трябва да отдели 40% от своя бюджет за ограничаването на въглеродните емисии във всички сфери на икономиката, смятат от Европейския икономически и социален комитет (EESC), цитирани от Euractiv.

Ако ЕС иска да постигне една нисковъглеродна зелена икономика, ще трябва да отдели значителна част от бюджета си в борбата с вредните емисии. 

Според Руди де Льов, делегат в EESC, блокът трябва да отделя по около 200 млрд. евро годишно от своите инвестиционни схеми, които да бъдат насочени към технологични подобрения и инфраструктурни промени.

Според Льов ЕС трябва да „мобилизира“ повече от 1 трлн. евро за периода 2021-2027 г. с идеята да постави блока на пътя към постигането на нисковъглеродна икономика.

EESC се позовават на скорошния доклад на Международния панел за климатичните промени (IPCC), който посочва, че покачването на глобалната температура над 1,5 градуса по Целзий ще доведе до редица тревожни последици, които могат да бъдат избегнати единствено ако светът направи сериозни инвестиции в борбата със затоплянето.

„Следващата международна финансова рамка за периода 2021-2027 г., трябва да акцентира върху постигането на целите за качествена трансформация към нисковъглеродна икономика до 2050 г.“, заявиха от EESC.

По данни на полския мозъчен тръст Forum Energii въглищата представляват 78,4% от  енергийния микс на Полша, която е домакин на конференцията на ООН за климатичните промени в Катовице.

Повишаването на цените на квотите за въглеродни емисии по света продължава да набира скорост и засега изглежда, че това е основната стратегия за ангажирането на бизнеса и промишлеността с проблемите с климата и преминаването към „зелена“ икономика.

Стойността на тези мерки достигна 52 млрд. долара през 2017 г., отчитайки ръст от 7% в сравнение с 2016 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:04 | 09.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

1
rate up comment 5 rate down comment 0
Grosss
преди 5 години
Намериха си от какво да правят пачки.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още