Иран ще устои на санкциите, наложени от САЩ в понеделник, определяйки като „икономическа война“ действията на Вашингтон за ограничаване на ядрената програма на Техеран и отслабване на иранското влияние в региона на Близкия изток, съобщава Ройтерс.
Идеята на САЩ да възстанови санкциите, премахнати през 2015 г, когато беше сключено Иранското ядрено споразумение, добавя и 300 нови обекта на наказателните американски мерки, включващи компании от петролния, транспортния, застрахователния и банковия сектор.
Европейските страни, които продължават да подкрепят ядрената сделка, заявиха, че се противопоставят на повторното налагане на санкции.
Подобно е и мнението на големите купувачи на ирански петрол, в това число и Китай.
Швейцария обяви, че провежда разговори с американското и иранското правителство за установяване на хуманитарен платежен канал, за да се продължи достъпа до храни и лекарства на Техеран.
Американските санкции позволяват търговията с хуманитарни стоки като храни и фармацевтични продукти, но мерките, наложени на банките и търговските забрани, вероятно ще направят тези стоки по-скъпи.
Американският държавен секретар Майк Помпейо заяви в неделя, че санкциите, които бяха възстановени в понеделник, „са най-строгите мерки, налагани някога на ислямската република“.
Иранските духовни водачи обаче отхвърлят опасенията относно въздействието на наказателните мерки върху икономиката на страната.
„Днес врагът се цели в нашата икономика. Основната цел на санкциите е нашият народ“, заяви иранският президент Хасан Рухани.
Според него макар САЩ да искат да ограничат продажбите на ирански петрол, страната ще продължи да продава с идеята да бъде нарушен ефектът на тези санкции.
Рухани определи мерките като „нелегални и нечестни“ и добави, че това е икономическа война срещу Иран и страната е готова да се съпротивлява срещу всеки един натиск.