IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Ирак е господар на петрола, но продължава да стои без ток

Страната вече е на четвърто място при износителите на петрол, но все още изпитва трудности във всички останали обществени и икономически сфери

15:31 | 28.10.18 г. 1
<p>
	Петролното поле Зубайр край Басра, Ирак. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Петролното поле Зубайр край Басра, Ирак. Снимка: Ройтерс

Ирак бързо се превърна в глобална петролна машина, печелейки място в Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК), като през тази година изпревари Канада за четвъртото място при най-големите износители на петрол в света.

Но опустошената от военни конфликти страна няма с какво да отпразнува този факт. 

Докато петролните пазари разискват способността на Саудитска Арабия да увеличи производството си, за да компенсира влиянието на американските санкции върху Иран и ограничаването на петролното производство на ислямската република, Ирак спокойно увеличи доставките в Азия, Европа и региона на Средиземноморието, съобщава Bloomberg.

Ирак произвежда рекордните 4,78 млн. барела на ден, заяви министърът на петрола Джабар Ал-Люади миналата събота.

Според него продукцията на страната ще нарасне до 5 млн. барела дневно през 2019 г. и до 7,5 млн. барела на ден през 2024 г.

Консултантската компания Wood Mackenzie Ltd. прогнозира, че Ирак може да произвежда до 6 млн. барела дневно до 2025 г. и нейната продукция ще продължи да расте по-бързо в сравнение с другите страни, с изключение на САЩ.

На фона на своята петролна мощ Ирак страда от недостатъчно добре развита електроразпределителна мрежа и доставки на електричество.

„Увеличаването на производството на петрол е добра новина, но Ирак все още не успява да осигури основни комунални услуги като чиста питейна вода и електроенергия за своите граждани“, смята Зиад Дауд, главен икономист към Bloomberg за Близкия изток.

Повечето икономически показатели в Ирак, освен петрола, сочат слаб или никакъв растеж.

Политическото напрежение продължава да разтърсва Багдад – конфликтите с местните кюрди, проблемите с малцинствените групи като тази на мюсюлманите сунити, недоволството на шиитското мнозинство от ненадеждни обществени услуги.

Цените на петрола се удвоиха от 2016 г. насам, както и производството на петрол в Ирак. Но борсовият индекс на страната отбеляза спад от 30% за същия период като близо 32 млрд. долара преки чуждестранни инвестиции са напуснали страната по данни на ООН.

Над 75% от ръста на петролните доставки до 2025 г. ще идват от САЩ, Канада и Ирак.

15 години след свалянето на режима на Саддам Хюсеин гражданите са разочаровани от факта, че нямат 24-часово електроснабдяване, че инфраструктурата и здравеопазването са в окаяно положение, смятат анализатори.

Международните петролни компании са отговорни за две трети от сегашното производство на Ирак, като техният капитал и технологиите им остават решаващи фактори за поддържането на този капацитет, смята главният анализатор на Wood Mackenzie Иън Том.

Докато правителството заплаща на въпросните компании, производителите могат да извлекат добра възвращаемост на своите инвестиции, дори ако цената на петрола се понижи до 30 долара за барел, смята Том.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:05 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

1
rate up comment 18 rate down comment 4
Mavi Goz
преди 6 години
" 15 години след свалянето на режима на Саддам Хюсеин гражданите са разочаровани от факта, че нямат 24-часово електроснабдяване, че инфраструктурата и здравеопазването са в окаяно положение, смятат анализатори"По-интересното е, че по време на режима гражданите не бяха разочаровани, защото не страдаха от такива проблеми - какво смятат "***^лизаторите по този въпрос? :lol:
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още