Близо половината от световното население продължава да живее с по-малко от 5,5 долара на ден, независимо от намаляването на бедността като цяло, според доклад на Световната банка, цитиран от Франс прес и БТА.
"Световният икономически напредък позволи да бъде намален броят на хората, живеещи в изключителна бедност, но близо половината от жителите на планетата или 3,4 милиарда души продължават да се сблъскват с големи трудности за удовлетворяване на хранителните си потребности", подчертава банката в комюнике.
Определението за крайна бедност се отнася за хора, живеещи с по-малко от 1,90 долара на ден.
Като цяло бедността е намаляла до 46 процента през 2015 година спрямо 67 на сто през 1990 година, уточнява Световната банка. Крайната бедност е намаляла до 10 на сто през 2015 година спрямо 30 процента през 1990 година.
Благодарение на икономическия растеж обаче сега по-голям дял бедни по света живеят в по-богати страни, изтъкват авторите на доклада. По тази причина е абсолютно наложително да се изготвят допълнителни прагове и да има по-фино възприятие за бедността, за да може борбата срещу нея да бъде по-ефикасна.
Най-добро разпределение на просперитета се наблюдава в района на Източна Азия и Тихоокеанския регион, където доходите на 40 процента от най-бедното население са нараснали средно с 4,7 на сто между 2010 и 2015 година.
И обратното - в Африка южно от Сахара в една трета от страните се наблюдава спад на доходите на 40 на сто от най-бедните. В този регион 84,5 на сто от населението продължава да живее с по-малко от 5,50 долара на ден.
В Близкия изток и Северна Африка броят на хората с по-малко от 1,90 долара на ден се е увеличил, но нивата на крайна бедност са останали ниски, според Световната банка. В този регион обаче през 2015 година е имало повече хора, живеещи с по-малко от 5,50 долара на ден, отколкото през 1990 година.
Световната банка уточнява, че в Съединените щати през 2015 година 3,7 милиона души са били в крайна бедност, което е 1,2 процента от населението.
В България по данни за 2014 година бедните са били 100 000 души или 1,2 процента от населението, според доклада на Световната банка, поместен в сайта на организацията
преди 6 години не го налагаш, щото си метър и 60 на токчета и всеки ще те оплеска за нула време ако се опиташ, но ако имаш възможност някой ден ще си първия дето ще почне да тормози хората, по комплесарските ти изказвания си личи ...Начина как едно неуко население да се направи работещо е ясен, но никой не иска да го наложи ... и няма такова нещо като генетично мързеливи, мързела се учи и тренира ! Не си научен да разбираш прочетеното и да имаш критично мислене към себе си, за това и често говориш абсолютни глупости на ниво цига.нин ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Сакаманов и Кхаов - аз не налагам силом моето становище никому. Вий ако искате продайте цялата си собственост и дарете парите на Нeгрия - на лежащите под баобабите - кой съм аз, та да ви поучавам? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години ако си мислиш че неукия ще разбере иронията ти ... той ако имаше акъл за 5ст. никога нямаше да напише тази глyпост ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Не знам защо, може би защото в разни европейски държави живеят странни хора с толкова объркани морални ценности, че са способни да изпитват някакво непознато за "нормалните" индивиди чувство, което наричат съпричастност? отговор Сигнализирай за неуместен коментар