Нестабилността на глобалните пазари на акции промени плановете на различни компании за осъществяване на първични публични предлагания, съобщава Bloomberg.
Кои се отказаха?
В понеделник Абу Даби отложи плановете за първично публично предлагане на 25% от капитала на испанската петролна рафинерия Cepsa, тъй като инвеститорите дават заден ход от IPO, което иначе би било най-голямото в петролния сектор на Европа за последните десет години.
Щатската компания за производство на фиброооптични кабели OCC Cables в петък заяви, че няма да продължи да работи по първичното си публично предлагане в Хонконг заради неблагоприятни пазарни условия.
Холандската LeasePlan, която е специализирана в автомобилния лизинг и управление на автомобилен парк, е поредната жертва на случващото се в момента на световните пазари, отказвайки се от IPO, което би могло да бъде оценено на 7,4 млрд. евро.
Sonae SGPS обяви в края на миналата седмица, че няма да пристъпи към публичното предлагане на стойност 412 млн. евро на подразделението си Sonae MC, притежаващо най-голямата верига супермаркети в Португалия „заради настоящите неблагоприятни условия на международните пазари“.
Tencent Music Entertainment Group, част от телекомуникационната компания Tencent в Китай, също спира плановете си за IPO в САЩ, заяви миналата седмица човек, запознат с въпроса.
От другата страна на монетата
Главният финансов директор на Porsche AG съобщи, че продажбата на акции от най-печелившото подразделение на Volkswagen може да доведе до оценка на производителя на спортни автомобили на стойност до 70 млрд. евро.
Националната атомна компания на Казахстан Kazatomprom, най-големият производител на чист уран в света, обмисля листване на борсата в Лондон.
SoftBank Group е избрала банките, включително Nomura Holdings, Goldman Sachs Group и Deutsche Bank, с които да работи по IPO-то на бизнеса си с безжичен интернет в Япония, с което компанията може да набере 3 трил. йени (27 млрд. долара).
Дружеството, занимаващо се със софтуер за бизнес планиране Anaplan, което набра 263,5 млн. долара от своето публично предлагане, се радва на ръст в цената на акциите си от 43% по време на своя дебют на борсата в САЩ в петък, давайки на компанията със седалище в Сан Франциско пазарна оценка от близо 3 млрд. долара.
Knorr-Bremse, най-големият производител на спирачни системи за камиони и влакове, отчете повишение в стойността на книжата си с 1,7% в първия ден от борсовата си търговия в петък, което даде оценка на компанията от 13,1 млрд. евро. Германската компания осъществи второто най-голямо IPO в Европа през тази година.