Представители по търговските въпроси на ЕС ще пътуват до Пекин през октомври, за да обсъдят с китайски колеги идеи за реформа на Световната търговска организация (СТО). Това заяви днес посланикът на ЕС в СТО Марк Ванхойкелен, цитиран от Ройтерс и БТА.
Той отказа да посочи подробности за предстоящите преговори, но срещата, планирана за 9 октомври, допълва опитите за реформи на страните членки на организацията, включително предложения, представени от ЕС и Канада.
Членките на СТО са поставени под засилващ се натиск да реформират организацията, откакто американският президент Доналд Тръмп блокира преназначаването на съдии в органа за разрешаване на търговски спорове и въведе огромни мита срещу Китай и други страни.
На заседание днес страните членки отново не успяха да договорят запълване на вакантното място в апелативния орган на СТО, което може скоро да застраши работата на механизма за разрешаване на търговски спорове, информира ТАСС.
САЩ са отклонили призива на 68 държави въпросът да бъде разрешен възможно най-бързо.
За всяко дело са необходими трима съдии, чиито заключения разрешават арбитражни спорове на най-високо ниво и са обвързващи за 164-те членки на СТО, припомня Ройтерс. Организацията обикновено има седем съдии, но в момента са останали само четирима след кампания на Вашингтон за блокиране на назначенията и преназначенията.
Днешната среща бе последната възможност да се намери замяна на Шри Бабу Чекитан Сервансинг, съдия по търговски спорове от Мавриций, преди изтичането на мандата му на 30 септември.
Без него в апелативния орган ще останат само трима съдии, което е критичният минимум. Това означава на практика, че всички членове на структурата ще разглеждат всички спорове, което може да блокира работата на механизма.
В доклад на Световния икономически форум за световните рискове от 17 януари се посочва, че блокиране на назначаването на нови членове от Вашингтон може да доведе до прекратяване на дейността на апелативния орган на СТО през 2019 година, допълва ТАСС.