Индикации за нова глобална финансова криза съществуват още от самото начало на тази, коментира доц. Григор Сарийски от БАН, в предаването „Светът е бизнес" с водещ Ивайло Лаков.
Светът не е се е справил с голямото си предизвикателство - лошата структура на икономиката, и разчита прекалено много на кредитиране, посочи доц. Сарийски. По думите му през последните 10 години са били предприети над 700 понижения на основните лихвени проценти, а през последните 3 години темпът на глобалния растеж на световната икономика беше от порядъка на 3 процента.
Ако го сравним с годините преди 2008, тогава беше близо 4%. Все още не сме достигнали онези нива на предкризисно развитие, заяви още доц. Сарийски.
По отношение на търговската война с Китай гостът съобщава, че липсата на сигурност в международната търговия може да доведе до отключване на финансова криза. Китай съвсем не са безпомощни. Получава се интересна обстановка, в която Тръмп осъзнава, че не може да се кара с всички. Предстои формирането на нови съюзи. Очакват се трусове за американските активи и е възможно икономиката на САЩ да изпадне в криза, посочва още Сарийски.
„Проблемът на съвременната геополитиката е, че тя е движение без посока. Шесткратно са се увеличи компаниите, които със своите приходи не могат да обслужват разходите си за лихви. Създават се и рискове за социално разслоение", заяви експертът.
През май в ЕС имаше само две държави с отчетен спад на пазара за недвижими имоти – България и Франция. Спадът на българския пазар тепърва предстои. Моментът е добър за сделки, ако сте продавач. Ако сте купувач – не чак толкова, поясни гостът.
„Русия и Турция бяха доста засегнати, но има разлика между тях. Русия успя сравнително бързо да замести външното потребление с местно потребление. Турската икономика започна да се движи с прекалено бързи темпове, работейки интензивно по големи инфраструктурни проекти и над 130 енергийни проекта, но е уязвима структура", допълни доцентът.
Европейската централна банка изчаква Федералният резерв да увеличава лихвите. Европейската икономика ще навлезе във фаза на застой и ако в такъв момент се увеличават лихвите, това ще бъде шок и за българската икономика, обобщи още доц. Сарийски.
преди 6 години Светът страда от подсигуряваните от Централна банка щети.С намаление на основен лихвен процент съответната Централна банка забави начало на катастрофална криза, ала за сметка на бъдещи завишени щети.За устойчив обществен просперитет в съответна държава е необходима защита от нейната Централна банка. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Къде е видеото: https://***.bloombergtv.bg/video/dots-grigor-sariyski-za-globalnata-targovska-kriza отговор Сигнализирай за неуместен коментар