Емиграцията от Венецуела е на нормално равнище, смята вицепрезидентът на страната Делси Родригес, допълвайки, че ситуацията е преувеличена, за да бъде оправдана външната намеса в държавата, предава БТА.
През август Организацията на обединените нации (ООН) обяви, че масовата емиграция от Венецуела, чиято икономика е в състояние на хиперинфлация, се доближава до „кризисен момент“, сравним със ситуацията с мигрантите от Средиземноморието.
Делси Родригес обаче увери по време на пресконференция, че положението в страната е нормално, и добави, че властите няма да позволят чуждестранна намеса, използваща като оправдание вътрешната криза. Вицепрезидентът разкритикува чуждестранните агенции, които, според него, се позовават на данни от други държави, а не на самата Венецуела.
ООН съобщи, че 2,3 млн. души, граждани на Венецуела, живеят в чужбина, като 1,6 млн. от тях са напуснали страната само през 2015 г.
Кадрите с венецуелци, които преминават пеш в съседна Колумбия, за да избягат от хиперинфлацията и недостига на стоки от първа необходимост, са послужили като сигнал за тревога в цяла Южна Америка.
Ситуацията с емигрантите от Венецуела в пограничните райони в Бразилия също изглежда сериозна.
В понеделник започна двудневна среща в еквадорската столица Кито за обсъждане на регионална стратегия за справяне с потока от мигранти. Заключенията от това събитие ще бъдат оповестени във вторник.
Венецуела ще въведе пробно нова система за заплащане на бензина в пограничните райони, обяви президентът на страната Николас Мадуро.
Известно е, че горивата в страната са силно субсидирани, а цените на бензина са най-ниските в глобален мащаб и трябва да бъдат повишени до международните равнища.
През последните години Венецуела преживява остра социално-икономическа криза, съпроводена от хиперинфлация, девалвация на националната валута и недостиг на стоки и лекарства от първа необходимост.
преди 6 години Че то имигрантите от България са повече от тези от Венецуела .Пък и демокрацията точно това предполага, свободно движение на хора, стоки и капитали. И сега , какво?Да очакваме военна намеса и в България ли?А за демокрация в БГ-тото изобщо и дума да не става.За псевдо такава , може ама за истинска е хипотетично даже и да се помисли. Що се касае за стоките, ми тях ги има обаче са с ниско качество за средни и бедни и с високо за богати.( общо признат двоен евро- стандарт)Така , че мизерията в БГ-тото може и да се окаже по-голяма от тази във Венецуела съобразно възможностите на населението.А петрол в БГ0тото няма и едва ли ,по тази причина сме интересни за някого за разлика от Венецуела(Бензиностанцията на латинска Америка ).Америка Тъдей. отговор Сигнализирай за неуместен коментар