Обезпокоени от последните събития в Турция, Китай и Република Южна Африка, инвеститорите са изтеглили 1,3 милиарда долара от пазарите на акции в нововъзникващите пазарни икономики миналата седмица, както и 100 милиона долара от пазарите на облигации. Това сочат данни на Института за международни финанси (ИМФ - IIF), цитирани от Ройтерс и БТА.
Масовите разпродажби в нововъзникващите пазари силно ускориха темп през последните седмици поради безпокойствата, свързани с Турция, наред с отдавна трупащи се опасения за възможна световна търговска война, поскъпване на долара и увеличение на разходите за кредити и енергия.
Институтът, чиято централа е във Вашингтон, посочва, че изтеглянето на средства от инвестиции тази седмица в много голяма степен е било съсредоточено в Южна Африка и Китай и възлиза съответно на 600 и 500 милиона долара. В Индия също е имало силно изтегляне, същото се случва, макар с по-умерен темп, в Малайзия, Индонезия, Корея и Филипините.
Сътресенията, заедно със засилващото се напрежение между САЩ и Турция, определено са засилили апетита на инвеститорите за активи на нововъзникващи пазарни икономики, отбелязва ИМФ в последния си доклад.
Близо 80 процента от притока на чуждестранни инвестиции в РЮА от 2015 година е бил във вид на инвестиционни портфейли - закупуване на активи като облигации и акции. Преките инвестиции като изграждане на заводи са били по-малко от 10 процента от инвестиционните потоци.
"Отражението на пазарното напрежение изглежда ще бъде по-обострено за страни с относително големи нужди от външно финансиране", според ИМФ.
Тайланд, Катар и Бразилия са били единствените страни от този тип, където е имало приток на пари на пазарите им на активи през миналата седмица, като не е имало толкова силно масово разпродаване, отколкото при първоначалното избухване на търговското напрежение между САЩ и Китай, допълва институтът.