Венецуела е извършила плащане към миннодобивно дружество, използвайки държавни облигации вместо пари, вероятно за първи път, откакто миналогодишните санкции на САЩ забраниха подобни трансакции.
Плащането беше направено, докато кредиторите се опитваха да получат достъп до останалите активи на страната, която е потънала в икономическа криза.
През миналата седмица американският съд постанови, че даден кредитор може да се възползва от най-големия американски актив във Венецуела – Citgo Petroleum Corp., надигайки опасения сред облигационерите, че общите усилия могат да ги поставят в по-неблагоприятно положение.
Gold Reserve Inc., миннодобивна компания, учредена в Канада, със седалище в Спокан, заяви, че е придобила държавни облигации от Венецуела с приблизителна пазарна стойност от около 88,5 млн. долара.
Плащането бе извършено като част от патентното споразумение, което изисква правителството на Венецуела да заплати около 1 млрд. долара, заради миннодобивния проект.
Държавният дълг на страната в момента се търгува между 20 и 30 цента за долар.
Американските санкции продължават да ограничават Венецуела в усилията ѝ да изплати дълга си.
Те бяха въведени, след като субектът за управление на активи към Goldman Sachs Group Inc. закупи с отстъпка 2,8 млрд. долара венецуелски облигации, държани от централната банка на страната. Покупката привлече критиките на опозиционните политици във Венецуела и някои инвеститори за предоставянето на пари на авторитарния президент Николас Мадуро.
„Тези пари принадлежат на народа на Венецуела“, заяви американският президент Доналд Тръмп, след като наложи санкциите, добавяйки, че ще направи всичко възможно, за да попречи на страната да направи „спешни продажби“ и така да ликвидира своите активи.
Народното събрание на южноамериканската държава е забранило подобни сделки, но президентът Мадуро ефективно разпусна Конгреса през изминалата година, заменяйки го с избрано от него правителство.
Инвеститорите твърдят, че не е ясно дали, ако Конгресът се възстанови в рамките на друго правителство, ще бъде способен да запази облигациите, които Мадуро пусна на пазара, за да изплати държавния дълг.
Санкциите изглежда успяват да спрат около 3,5 млрд. долара в облигации, които продължават да бъдат собственост на Венецуела, да не навлязат на пазара, докато не бъдат изплатени облигациите на компанията Gold Reserve.
“Това е първата сделка, при която венецуелското правителство плаща на някого с облигации, откакто бяха наложени санкциите“, заяви Фанрсиско Родригез, старши икономист в банката Torino Capital.
Санкциите целят да спрат американски субекти от участие в „корупционни и краткосрочни схеми на финансиране“, които включват продажбата на държавни активи от Венецуела, на цени, неотговарящи на реалната им стойност.
Президентът на компанията Дъглас Белънджър заяви, че Gold Reserve е „много доволна“ от придобиването на облигации и очаква да работи с Венецуела за съвместен голям проект за добив на злато и мед.
Въпреки санкциите на САЩ, компаниите могат да кандидатстват и да получат освобождаване от рестрикциите, но тези лицензи не се оповестяват публично.
Облигациите, прехвърлени към Gold Reserve, присъстват в списъка с ценните книжа, които правителството на САЩ е лицензирало за търгуване.
Gold Reserve е един от редицата кредитори, които спечелиха значими арбитражни решения срещу Венецуела.
Crystallex International Corp, канадска златодобивна компания, успя да издейства през изминалата седмица съдебно решение за секвестирането на Citgo, която е собственост на държавната петролна компания на Венецуела.
Това доведе държавните облигации на страната до ново двегодишно дъно.
Анализаторите изчисляват, че правителството има приблизително 150 млрд. долара общ дълг към кредиторите от целия свят.