Международният валутен фонд (МВФ) съобщи, че американският долар е надценен, китайският юан съответства на фундаментите, а близо половината от страните в света имат излишък по текущата сметка, което се прибавя към рисковете за растежа и търговското напрежение, предава Ройтерс.
В ежегодния си доклад External Sector Report, който оценява обменните курсове и излишъка и дефицита по текущата сметка, фондът отбелязва, че в момента излишъкът и дефицитът по текущата сметка все повече се съсредоточават в страни с развита икономика.
Докладът се основава на данни и прогнози на МВФ към 22 юни.
Но китайският юан отбеляза значителен спад на стойността си в последните седмици, на фона на засилването на търговското напрежение със САЩ.
Във вторник китайската валута достигна 13-месечно дъно до 6,8295 юана за един долар, след като властите в Пекин намекнаха за допълнително разхлабване на паричната политика, за да подкрепят икономиката на фона на ескалиращата търговска война със САЩ.
В петък американският министър на финансите Стивън Мнучин заяви пред Ройтерс, че е притеснен от спада на стойността на юана и министерството му „ще направи внимателна преценка дали страната е манипулирала валутата си“.
Данните на МВФ сочат, че излишъкът по текущата сметка на Китай леко се е увеличил миналата година до 1,7% от брутния ѝ вътрешен продукт. Това поставя страната в групата на държавите с прекомерен излишък, където попадат също Германия, Южна Корея, Холандия, Швеция и Сингапур.
Сред страните, които имат прекомерен дефицит по текущата сметка, са САЩ, Великобритания, Турция и Аржентина.
МВФ посочва в доклада си, че американският долар отново е определен като надценен с около 8%, в сравнение с 16% миналата година.
Американският президент Доналд Тръмп наруши протокола в последните дни и се оплака, че повишаването на лихвените проценти от Федералния резерв води до ръст на стойността на долара и вреди на конкурентноспособността на американския износ.
преди 6 години Същите тези фундаменти сочат, че еврото е най-надценената основна валута, но шефката на МВФ Лагард е яростна привърженичка на еврозоната и не иска да паникьоса евро-инвеститорите или това, което е останало от тях, защото техният спад е към 60% за 2018 спрямо 2017. И сега инфлацията в Германия и Франция е между 6 и 9%, имотите растат с темпо по-бързо от това преди кризата Берлин е с 15% ръст, Франкфурт с 12%, Париж с 10%. Горивата и храните са нагоре 10% консервативно, а икономическият ръст е под 2% и напомпан с поне 0.5% чрез различни трикове. Еврозоната се нуждае от 4 евро кредит за да генерира 1 евро БВП, а на фундаментално ниво това е показател силно-надценена валута. Ако отчетем баланса на ЕЦБ, който вече е над 40% ов БВП на цялата еврозона налице е надценяване на еврото с между 40 и 50% спрямо петрола, златото и $. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години В края на годината курса на долара би трябвало да е 1.40, ако ФЕД не пипа лостовата система на валутните манипулации. Нещата вървят към спад на курсовете на всички валути, защото към това се стремят всички, защото в глобален мащаб всичко е омазано и то непоправимо. На САЩ само Трета световна би изтрила дълга им, но не смеят да я започнат, щот не са сигурни, че ще я спечелят. Нещата вървят към нова финансова криза и тежка рецесия, от която няма да има излизане. Предстои сериозен спад на всички валути, което ще доведе света до размирици, дори граждански войни. това ще се почувства и започне съвсем скоро, още от 2019-та отговор Сигнализирай за неуместен коментар