Общата сума на активите, които най-богатите хора в света съхраняват в чужбина, е нараснала с 6% през 2017 г. и вече достигат 8,2 трлн. долара, сочат данни на Boston Consulting Group, цитирани от френското издание Les Echos.
Предимството на съхраняването на богатството извън границите на родината е, че това позволява на най-заможните хора в света да се възползват от по-благоприятни национални данъчни системи. Множество страни, смятани за данъчен рай, привличат интереса им и се възползват от притока на капитали.
Швейцария очаквано е най-предпочитаната страна, в която богатите съхраняват парите си. През 2017 г. 19-ата по големина икономика в света с брутен вътрешен продукт от 700 млрд. долара е привлякла 2,3 трлн. долара под формата на капитали, принадлежащи на заможни чужденци. Сред тях преобладават германците, французите и саудитците, сочат данните на Boston Consulting Group.
Швейцария изпреварва значително Хонконг и Сингапур, които също привличат значителни капитали на богати чужденци в Азия. През 2017 г. Хонконг е разполагал с 1,1 трлн. долара (944 млрд. евро), а Сингапур – с 900 млрд. долара (772 млрд. евро). Тези две азиатски страни, смятани за данъчни убежища, привличат преди всичко богати китайци, тайванци и японци.
След това трио се нареждат САЩ, които са привлекли 700 млрд. долара от богати чужденци миналата година благодарение на Делауър и други щати, смятани за данъчен рай на територията им. Повечето заможни чужденци са идвали от Мексико, Китай и Аржентина.
Великобритания също намира място в челото на класацията, въпреки че притокът на капитали от богати чужденци в страната се забавя (300 млрд. долара през 2017 г.), сочат данните на Boston Consulting Group.
Сред страните, които привличат най-много капитали на богати чужденци, попадат още Люксембург, Обединените арабски емирства, Монако и Бахрейн.
преди 6 години И защо бе , крейзи , не го правят ... ?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Лакомията никога не свършва Голяма част от тези много богати хора си купуват храната и дори тоалетната хартия за сметка на фирмата за да си намалят печалбата Накрая и те умират като кучета Лакомията е хубаво нещо - движи техническия прогрес но всяко нещо си има граници Но в края на краища не е виновен този които яде зелника а този които му го дава Големите икономики С А Щ ЕС Китай Япония могат да закрият офшорните убежишта за една седмица Но не го правят отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Никакви убежища няма да им помогнат следващите години на планетарни изменения. отговор Сигнализирай за неуместен коментар