Той може да стане най-младият президент на съвременна Колумбия. Иван Дуке обаче изглежда най-вече като протеже на бившия президент Алваро Урибе, което да върне властта на десницата, противопоставила се на мирното споразумение с бунтовническата групировка ФАРК.
Общителен и закръглен, този доскорошен 41-годишен сенатор излезе начело на първия тур на президентските избори вчера, но не прескочи 50-те процента, които щяха да му позволят бляскава победа като тази на ментора му в миналото.
Вторият тур на 17 юни ще го изправи срещу Густаво Петро, бивш бунтовник от разпусналата се М-19 и кандидат на антисистемната левица.
Дипломиран адвокат с икономическа специализация, Дуке е представител на тази половина от Колумбия, която е "възмутена" от "отстъпките" пред бунтовниците, за да се преобразуват в политическа партия след повече от 50 години война.
По този въпрос той обещава да осъществи "структурни промени" на споразумението от 2016 г., което позволи разоръжаването на 7000 партизани.
Искаме "тези, които са извършили престъпления срещу човечеството, да получат адекватни наказания, несъвместими с политическото представителство", заяви той за Франс прес.
Споразумението предвижда алтернативни на затвор наказания за бившите партизански ръководители, ако признаят престъпленията си и обезщетяване на жертвите на един конфликт, в който участваха партизани, крайнодесни паравоенни и въоръжени сили, и довел до общо над осем милиона жертви, изчезнали и преселили се.
Наследник или марионетка на Урибе?
Дуке, който нарича венецуелския президент Николас Мадуро "диктатор" и "извършител на геноцид", е и говорител на колумбийците, които се страхуват страната им да не поеме по пътя на фалиралия съсед.
Той е най-вече доказателството, че идеите на предизвикващия спорове, но популярен Урибе, на частния сектор, традиционните ценности и желязната ръка срещу партизаните, все още са актуални осем години след оттеглянето му от президентския пост.
В партията му "Демократичен център" някои твърдят, че Дуке дължи всичко на своя ментор; опозицията го обвинява, че е негова "марионетка".
"Никой още не знае дали той има собствени критерии или ще се подчинява на заповеди", коментира анализаторът Фабиан Акуня, професор от университета "Хавериана".
Първият му политически опит продължи само четири години. Той обаче "носи политиката в кръвта си още от дете", казва Хосе Обдулио Гавирия, един от идеолозите на урибизма.
Роден в Богота на 1 август 1976 г., той се учи от баща си Иван Дуке Ескобар, либерал с дълга кариера. Хуан Мануел Сантос обаче, тогава министър, го прави през 90-те години съветник в министерството на финансите. След това той работи повече от 13 години в Междуамериканската банка за развитие (МБР). Днес е противник на досегашния президент.
"Той е доста динамичен в обществените си отношения, много способен", заяви за Франс прес източник, работил с него в МБР.
"Добро момче"
В САЩ той среща Урибе, който го включва в сенаторската си листа за парламентарните избори през 2014 г.
"Иван е много интелигентен и съм сигурен, че има блестящо бъдеще", написа Урибе в книгата си "No hay causa perdida" (Няма загубена кауза, 2012).
Колегите му от Конгреса приветстват чувството му за отговорност. За четири години той прокара четири закона, най-забележителният от които е за свободата на предприемачеството и икономиката на иновациите.
"Един президент обаче трябва да притежава опит, самостоятелност, необходимия политически капацитет, всичко това липсва на Иван, който е, както признават всички, добро момче", добавя Рой Барерас, сенатор от президентското мнозинство.
Дружелюбен и общителен, през повечето време без вратовръзка и с дънки, имиджът му е в контраст с консервативните му идеи: той е срещу еднополовите бракове, евтаназията и легализирането на наркотиците.
Подкрепят го крайнодесни и евангелистки групи.
Женен и баща на три деца, той е меломан, който като по-млад е свирел на бас китара и пеел в рокгрупа. Днес той още подрънква на китарата и обича да танцува салса. Като дете мечтаел да стане футболист.
Любител илюзионист, един от най-успешните му номера ще бъде да стане най-младият президент на колумбийската държава след либерала Еусторхио Салгар (1870-1972), който е бил на 39 години.
/БТА/