Либийските съперници ще се срещнат във вторник в Париж, за да договорят политическа пътна карта, която да реши спорните въпроси и да проправи пътя към подкрепени от ООН избори тази година.
Специалният представител на ООН Гасан Саламе е начело на поредното усилие за обединяване и стабилизиране на Либия, седем години след въстанието, при което бе свален и убит Муамар Кадафи.
На 21 май Саламе каза пред Съвета за сигурност на ООН, че се е отказал да преработи на практика блокираното мирно споразумение от 2015 г. и вместо това се е съсредоточил върху произвеждане на избори тази година.
"Когато изработим пътна карта, ще набележим ангажиментите на всички страни и следващите стъпки", каза френски президентски съветник на брифинг за журналисти.
Поканени са министър-председателят Файез Сарадж, командирът от Източна Либия Халифа Хафтар, Агила Салех - председател на източната Камара на представителите, и Халед ал Мишри - председател на Върховния държавен съвет.
При президента Еманюел Макрон Франция се опитва да играе по-голяма роля в убеждаване на либийските фракции да сложат край на размириците, които позволиха на ислямистките бойци да се укрепят, а на трафикантите на хора да действат необезпокоявано.
Срещата в Париж ще насърчи страните да приемат бързо нужните разпореждания за организиране на избори тази година.
Проект на необвързващата политическа пътна карта от 13 точки, с който разполага Ройтерс, включва призив за незабавно обединяване на централната банка и ангажимент да се подкрепи създаването на национална армия. В документа се изразява и съгласие за провеждането до три месеца на политическа конференция с участието на всички страни в конфликта.
Анализаторите се отнасят предпазливо към тази инициатива.
"Либия е корумпирана, раздробена страна, която предлага много "награди" на участниците, склонни да избягват политическия компромис за сметка на грубата сила", каза Джалел Харчауи, сътрудник на "Норт Африка риск кънсълтинг", и добавя, че някои може да се почувстват окуражени, след като получат международна легитимност.
"Други ще се почувстват изключени и изкушени да извършват нападения и да завладяват територия".
Проектът заплашва с международни санкции онези, които пречат на споразумението или оспорват резултата от изборите.
Предишни опити за мирни сделки в Либия често са били проваляни от вътрешни спорове между съперничещите си въоръжени групи в страната и от различните държави, подкрепящи местните играчи.
В конференцията ще участват 19 държави и четири международни организации, сред които държави с влияние на терен като Египет, Италия, Катар, Турция и ОАЕ.
"Ако всички се съгласят, това ще е стъпка напред. Идеята е да се окаже натиск върху четиримата участници, като се има предвид, че ако техните поддръжници им кажат да приемат, те няма да имат избор", каза европейски дипломат.
"Това донякъде е вярно, но съществува и вътрешнолибийска динамика, която трябва да се вземе под внимание, каза европейски дипломат.
Срещата се провежда почти година след като на преговори, председателствани вече от Макрон, Серадж и Хафтар обещаха примирие при определени условия и подготовка на избори. Тогава Макрон беше критикуван, че не се е допитал нито до ООН, нито до партньорите.
"Франция едва ли ще повлияе на това как страните се държат на терен", каза Харчаури и добави, че предишни санкции и заплахи не са оказали видимо въздействие върху поведението на главните действащи лица на място.
/БТА/