Токсични нива на замърсяване на въздуха водят до преждевременна смърт на около 7 млн. души годишно, сочи нов доклад на Световната здравна организация.
Девет от 10 души в цял свят са изложени на опасно високи нива на замърсители, които могат да доведат до ракови и сърдечно-съдови заболявания, сочи проучването, което е базирано на последни данни от 2016 г.
Нивата на замърсяване на въздуха са били най-високи в източното Средиземноморие и Югоизточна Азия, където в някои райони токсините във въздуха са били пет пъти над лимитите на СЗО и са засегнали най-вече бедните и най-уязвимите, предава Bloomberg.
Замърсяване
Но не само въздухът навън в замърсените градове представлява опасност за общественото здраве. Около 3 млрд. души дишат смъртоносни газове от домашни фурни и огнища, сочи базираната в Женева агенция. Замърсяването на въздуха у дома е причинило около 3,8 млн. смъртни случая през 2016 г.
„Замърсяването на въздуха е заплаха за всички ни, но най-бедните и най-маргинализираните хора носят по-голямата част от бремето“, коментира генералният директор на СЗО Тедрос Адханом Гебрейесус. „Ако не предприемем спешни мерки срещу замърсяването на въздуха, никога няма да се доближим до постигането на устойчиво развитие“.
Над 90% от смъртните случаи, свързани със замърсяване на въздуха, се случват в страните с ниски и средни доходи, основно в Азия и Африка, следвани от страните с ниски и средни доходи в страните от източното Средиземноморие, Европа и Америка.
Около 3 млрд. души – над 40% от глобалното население – все още няма достъп до чисти горива и технологии за готвене в домовете си, което е основният източник на замърсяване на въздуха в домакинствата, сочи още докладът. СЗО следи замърсяването на въздуха в домакинствата от десетилетие и макар че нивото на достъп до чисти горива и технологии се увеличава навсякъде, подобренията не се случват с темпа на прираст на населението на много места по света, особено в Субсахарска Африка.
Според доклада замърсяването на въздуха е критичен рисков фактор за незаразни заболявания, включително причинявайки около една четвърт (24%) от смъртните случаи при възрастните вследствие на сърдечни заболявания, 25% от инсултите, 43% от хроничните обструктивни белодробни заболявания и 29% от рака на белите дробове.
Замърсяване
Макар че последните данни сочат, че нивата на замърсяване на въздуха все още са опасно високи в повечето части на света, на някои места има известен напредък. Редица страни предприемат мерки да се справят и намалят замърсяването на въздуха от прахови частици.
Само за две години специална схема в Индия например е осигурила на 37 млн. жени, живеещи под прага на бедността, безплатни връзки към втечнен въглеводороден газ (LPG), за да им помогне да преминат към употреба на чиста енергия у дома. В същото време Мексико Сити се е ангажирало да има стандарти за по-чисти превозни средства, включително като премине към автобуси без сажди и забрани частните дизелови автомобили до 2025 г.