IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Лагард: Оптимистични сме за глобалния растеж, но протекционизмът носи опасности

Според управляващия директор на МВФ част от приоритетите за глобалната икономика са преодоляването на протекционизма и защитатата срещу финансовия риск

10:14 | 11.04.18 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Международният валутен фонд (МВФ) е оптимистично настроен за перспективите пред глобалния растеж, но предупреждава, че надвисват по-мрачни облаци заради отслабващите фискални стимули и нарастващите лихвени проценти, заяви управляващият директор на фонда Кристин Лагард в сряда.

В изказване в Хонконг Лагард коментира, че топ приоритетите за глобалната икономика са преодоляването на протекционизма, защитатата срещу финансовия риск и насърчаването на дългосрочния растеж, предава Ройтерс.

Лагард направи изказването си в момент, в който търговският конфликт между САЩ и Китай създава значителна несигурност за компаниите и техните глобални вериги на доставки.

„Историята показва, че ограниченията върху вноса вреди на всички, особено на по-бедните потребители“, каза Лагард.

„Не само че те водят до по-скъпи продукти и по-ограничени избори, но и не позволяват на търговията да играе съществена роля в подкрепата на производителността и разпространението на новите технологии“.

Най-добрият начин да се преборят глобалните дисбаланси е да се използват фискални инструменти или структурни реформи, каза тя, добавяйки, че има опасност правилата на Световната търговска организация (СТО) да бъдат „разпокъсани“, което би било „непростим общ политически провал“.

Реалността за 2018 г. и 2019 г. е, че инерцията в крайната сметка ще се забави заради отслабващите фискални стимули, повишаващите се лихвени проценти и по-строгите финансови условия, каза още Лагард.

Нов анализ на МВФ показва, че глобалният дълг е достигнал нов рекорд от 164 трлн. долара, което е с 40% повече в сравнение с 2007 г. На Китай се дължи над половината от този ръст.

Лагард заяви, че икономиките трябва да намалят държавните дефицити, да засилят фискалните рамки и да насочат публичния дълг към постепенното му намаляване.

„Укрепването на финансовата стабилност чрез увеличаване на буферите в корпоративните и банковите сектори е ключово, особено на големите развиващи се пазари като Китай и Индия“, допълва тя.

Пазарите на жилища в големите градове в цял свят все повече се движат в тандем и според Лагард това може да засили финансовите и макроикономическите шокове, идващи от която и да е страна.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:07 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още