IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Глобалната инфлация изпада в застой през януари

Според нови данни на ОИСР в страните от организацията ръстът на потребителските цени се забавя до 2,2% през януари

15:09 | 06.03.18 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Инфлацията в най-големите икономики в света остава без промяна за трети пореден месец през януари, но се забавя в богатите страни, сочат данни на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), представени днес.

Ускоряването на глобалния икономически растеж през 2017 г., което явно ще продължи и през тази година, накара много инвеститори да очакват и инфлацията да нарасне по-бързо, а в резултат на това централните банки да затегнат политиката си по-скоро. Тези опасения доведоха до повишаване на доходността по облигациите и до волатилност на други финансови пазари, коментира Wall Street Journal.

Показателите на базираната в Париж организация обаче предполагат, че забързването на инфлацията все още стои като възможност, а не е факт. Според нея потребителските цени в икономиките от Г20, които формират по-голямата част от световната икономическа активност, се увеличават с 2,5% през януари спрямо година по-рано. Темпът е същият като през ноември и декември.

ОИСР посочва, че при всичките ѝ 35 членки – предимно богати страни, годишният темп на инфлация се забавя до 2,2% през януари спрямо 2,3% през декември след низходяща тенденция и предишния месец. Този спад не се дължи само на волатилни елементи като цените на храните и енергията, тъй като и т.нар. същинска инфлация достига ниво от 1,8% спрямо 1,9% през предишния месец.

Забавянето на инфлацията до голяма степен се ограничава до еврозоната, а се ускорява в Япония, която от дълго време се бори с мудно увеличение на потребителските цени. Показателят за САЩ остава без промяна през януари, макар че нараства значително от средата на 2017 г.

Инфлацията както в Г20, така и в страните от ОИСР обаче се забавя и спрямо януари 2017 г. Това е объркващо за централните банкери, тъй като миналата година бе белязана от бързо ускоряване на растежа сред водещите икономики и спад на безработицата.

Според централните банкери инфлацията се генерира от разликата между търсенето на стоки и услуги и способността на икономиката да ги доставя. Докато икономиката се разраства и търсенето укрепва, тази разлика би трябвало да се стесни и цените да се повишат.

Една съставка за устойчиво засилване на инфлацията обаче е липсвала през 2017 г. - ускоряване ръста на заплащането. Това може да се промени през 2018 г.

Средното почасово заплащане за служителите от частния сектор в САЩ е с 2,9% по-високо през януари на годишна база – най-голямото увеличение от юни 2009 г. насам. В Германия мощният профсъюз IG Metall миналия месец подсигури повишение на заплащането от 4,3% от април и еднократно плащане от 100 евро месечно от януари до март заедно с други специални плащания, които стартират от следващата година.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:49 | 05.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още