IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Десетте основни риска пред световната икономика

Според Economist Intelligence Unit глобалната икономика е изправена пред най-високото ниво на риск от години

13:30 | 02.03.18 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Световната икономика е изправена пред най-високото ниво на риск от години, тъй като САЩ поставят под въпрос ролята си в света и частично абдикират от отговорностите си, предупреждава Economist Intelligence Unit.

В доклада си за десетте основни риска пред световната икономика експертите пишат, че това е сигнал за края на доминирания от САЩ световен ред и началото на нов ред. „Макар че новият ред ще възникне в идните десет години, ще настъпи период на несигурност, тъй като много глобални и регионални сили се съревновават за власт и влияние“, пишат авторите на доклада.

Те оценяват рисковете по степен на вероятност да се превърнат в реалност и потенциалните последици от тях за световната икономика.

Продължителен спад на основните фондови пазари дестабилизира световната икономика

Интензивност – 15

Умерена вероятност, много сериозни последици

Световните фондови пазари навлязоха в период на подчертана волатилност в началото на февруари след дълъг бичи пазар, като предизвикаха безпокойство, че това може да е началото на по-сериозен спад.

Непосредствената причина за волатилността в последно време бяха данните за работните места в САЩ, които показаха ускорение на растежа на номиналните заплати на годишна основа. Това породи опасения, че растежът може да се ускори в идните месеци и принуди Федералния резерв да затегне валутната си политика по-бързо от очакванията.

Пазарите се оказаха доста чувствителни към спекулациите за валутната политика заради несигурността до каква степен бичият пазар се дължи на количествените облекчения в развитите страни, които потиснаха лихвените проценти и така увеличиха привлекателността на акциите.

Истинските последици от количествените облекчения ще станат известни в идните две години, тъй като Фед постепенно спира програмата си за количествени облекчения и затяга валутната политика. Има опасност от срив на цените на акциите в САЩ, което би довело до разпространение в цял свят. Продължителен период на спад ще създаде големи рискове за световната икономика, предупреждава Economist Intelligence Unit.

Стойността на финансовите активи на домакинствата ще намалее, което ще доведе до спад на потребителските разходи. В същото време ще пострада кредитирането за частния сектор, а рязък спад на стойността на банките ще се отрази на възможностите и желанието им да предоставят кредити на бизнеса. Последиците ще бъдат особено чувствителни за силно кредитираните малки и средни предприятия, което ще доведе до по-малко инвестиции и нови работни места.

Според Economist Intelligence Unit глобалната икономика върви към нова фаза, в която все повече централни банки ще започнат да смекчават валутната си политика в отговор на силния растеж, а това ще доведе до значителна несигурност.

Спад на глобалната  търговия заради засилването на протекционистичната политика на САЩ

Интензивност – 15

Умерена вероятност, много сериозни последици

Economist Intelligence Unit очаква силен растеж на световната търговия през периода 2018-2019 г., подкрепен от значителното нарастване на износа на нововъзникващите  пазари и на стабилния икономически растеж в Китай.

Експертите обаче предупреждават, че съществува риск администрацията на американския президент Доналд Тръмп да превърне протекционистичната си реторика в по-конкретни действия, които биха навредили сериозно на световните търговски канали.

Двата най-тревожни сценария са излизане на САЩ от Северноамериканското споразумение за свободна търговия (НАФТА) и ограничителни мерки на САЩ срещу Китай, които биха предизвикали търговска война.

Economist Intelligence Unit прогнозира, че по-късно тази година ще има ново споразумение за НАФТА, но рискът Тръм да опита да изтегли САЩ от споразумението остава. Изтегляне на САЩ или дори нарастване на несигурността относно членството на страната ще създаде огромно напрежение в една от най-големите зони за свободна търговия в света.

Край на толкова голямо търговско споразумение вероятно ще разпали протекционистични настроения и в други страни по света, което ще затрудни усилията на региони и страни като ЕС и Япония за по-либерална търговия.

По време на преговорите за НАФТА САЩ предприеха мерки, които пряко или непряко засягат китайския износ. САЩ наложиха мита върху вноса на слънчеви панели и перални машини и в страната се водят разследвания за дъмпинг и кражба на интелектуална собственост от Китай. Съществува опасност тези търговски спорове да прераснат в пълномащабна търговска война, ако Китай предприеме непропорционални ответни мерки.

Economist Intelligence Unit предупреждава, че засилване на протекционизма ще предизвика последици отвъд Северна Америка и Китай, а цените и наличието на американски и китайски продукти в снабдителните вериги на компании от други страни ще бъдат сериозно засегнати. Това би понижило растежа на световната икономика заради спада на инвестициите и разходите на потребителите.

Териториалните спорове в Южнокитайско море пораждат враджебни действия

Интензивност – 12

Умерена вероятност, сериозни последици

Националният конгрес на Китайската комунистическа партия от октомври 2017 г. постави цел Китай да се превърне във „водеща глобална сила“ и да има „първокласна“ армия до 2050 г. Това показва, че страната опитва да бъде по-твърда в международните дела на фона на отслабването на хегемонията на САЩ в света.

На фона на все по-агресивните действия на Китай да установи въоръжените си сили в оспорваните острови в Южнокитайско море, останалите страни в региона, които имат териториални претенции към тях, се стремят да подсилят собствената си морска отбрана.

Но страните от АСЕАН (Асоциация на страните от Югоизточна Азия – бел. ред.) са отслабени от външната политика „Америка на първо място“ на администрацията на Тръмп, която води до частична абдикация на САЩ от лидерството в световната политика.

Това би дало още по-голяма смелост на Китай да предяви историческите си права в Южнокитайско море. Според Economist Intelligence Unit избухването на военен конфликт заради териториалния спор е малко вероятно. Експертите обаче предупреждават, че не може да се изключи възможността малки конфликти да прераснат в по-сериозни инциденти.

Ако това се случи, икономическите последици биха били значителни. Икономическият растеж ще пострада, а регионалните снабдителни мрежи и морски линии ще бъдат разстроени. Съществува обаче и немалка възможност положението да е по-добро от очакванията, пишат анализаторите.

Последна актуализация: 23:16 | 13.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още