Швейцарският град Цюрих е най-добрият град в света за създаване, привличане и задържане на таланти, а София е на 63-о място сред 90 града, включени в Глобалния индекс на талантите и конкурентноспособността (GTCI).
Българската столица е изпреварена от Истанбул (62-о място), но е преди Белград (64-о) и Букурещ (68-о място). В топ десет на най-добрите градове за таланти в света след Цюрих попадат скандинавските столици Стокхолм, Осло, Копенхаген и Хелзинки, следвани от Вашингтон, Дъблин, Сан Франциско, Париж и Брюксел.
Най-лошите градове за талантите в света са Кувейт, Мумбай и Делхи.
Класацията на страните се оглавява от Швейцария, следвана от Сингапур, САЩ, Норвегия, Швеция, Финландия, Дания, Великобритания, Холандия и Люксембург. Всички те са определени като страни с високи доходи. България, която авторите на индекса определят като страна с доходи над средното равнище, заема 47-о място, точно след Уругвай, Панама и Мавриций, но преди Хърватия (48-о място), Унгария (52-о), Македония (59-о) и Румъния (64-о).
„Градовете са съвършени лаборатории. В много от тях насърчаването на разнообразието породи значителен напредък, особено от гледна точка на включването“, пише съавторът на индекса Брун Ланвин, цитиран от ВВС Mundo.
Изследователите отбелязват, че високото ниво на икономически растеж в градовете в челото на класацията им е позволило да генерират по-голямо проникване на технологиите за създаване на екосистеми с по-добро образование, развитие на бизнеса, здравеопазване и инфраструктура.
Тази комбинация от елементи ги е направила по-конкурентни за привличане на талантливи хора наред с още едно основно условие – наличието на добри университети.
Как се привличат таланти?
Градовете лидери в световната класация имат образователни системи, които се приспособяват към нуждите на пазара на труда. Те разполагат с регулации, които улесняват създаването на стартъпи и насърчават предприемачеството. Към това се прибавя и „усещането за глобален град“ - характеристика, която също е включена в изследването.
Градовете на предни позиции в класацията са разрешили проблемите със сегрегацията и неравенството, които все още съществуват в някои развити страни и градове, отбелязват авторите на индекса.
Някои критици на „талантливите градове“ обаче казват, че те имат по-малко жени в университетите и в докторските програми, както и на ръководни позиции в компаниите, а някои от тях не са толерантни към малцинствата.