IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Сделката за транстихоокеанско партньорство се доближава все повече до реалността

Финалната версия на споразумението, представена днес, изключва някои от разпоредбите, искани от САЩ

14:55 | 21.02.18 г.
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Финалната версия на повратната сделка, целяща да намали търговските бариери в някои от най-бързо разрастващите се икономики от Азиатско-тихоокеанския регион, бе представена в сряда, сигнализирайки, че споразумението е все по-близо до превръщането си в реалност без САЩ, коментира Ройтерс.

Над 20 разпоредби са били премахнати или променени във финалния текст преди официалното подписване на споразумението през март, включително правила, свързани с интелектуалната собственост, които първоначално бяха включени по искане на Вашингтон.

Оригиналната сделка, включваща 12 страни, изпадна в застой в началото на миналата година, когато американският президент Доналд Тръмп се оттегли от споразумението, за да даде приоритет на защитата на работните места в САЩ.

Останалите 11 страни, водени от Япония, финализираха ревизирания търговски пакт през януари, наречено Цялостно и прогресивно транстихоокеанско партньорство (CPTPP). Очаква се то да бъде подписано в Чили на 8 март.

Сделката ще въведе мита в икономиките, които заедно формират над 13% от глобалния БВП – общо 109 трлн. долара. Със САЩ в сделката делът би бил 40%.

„Големите промени в ТРР 11 е отмяната на цял пакет разпоредби от споразумението. Те са отменили много от противоречивите правила, най-вече във фармацевтичния сектор“, казва професорът по право в University of Sydney Кимбърли Уедърол.

Много от тези промени бяха включени в оригиналното споразумение по искане на американските преговарящи, например правилата за засилване на защитата на интелектуалната собственост при фармацевтичните продукти, за които някои правителства и активисти се опасяваха, че ще повишат цените на лекарствата.

Успехът на сделката бе обявен от представители на Япония и други страни участнички като антидот в борбата с нарастващия протекционизъм на САЩ и с надежда, че Вашингтон ще се включи обратно.

Важността на CPTPP нарасна заради увеличаващите се заплахи срещу ефективното действие на правилата на Световната здравна организация“, заяви търговският министър на Нова Зеландия Дейвид Паркър.

Миналия месец Тръмп каза на Световния икономически форум в Швейцария, че е възможно Вашингтон да се върне към сделката, ако получи по-добра такава.

Паркър обаче заяви в сряда, че перспективата САЩ да се присъедини през следващите няколко години е „много малко вероятна“ и че дори ако Вашингтон изрази желание да стане част от CPTPP, няма гаранция, че страните членки ще отменят прекратяването на регулациите.

Паркър заяви, че сделката вероятно ще влезе в сила в края на 2018 г. или през първото полугодие на 2019 г.

Правителствата похвалиха и икономическите ползи от споразумението.

ТРР-11 ще помогне за създаването на нови места в Австралия във всички сектори – земеделие, производство, миннодобив, услуги – тъй като създава нови възможности в сферата на свободната търговия, която обхваща Америка и Азия“, коментира австралийският министър на търговията Стивън Чобо.

Правителството на Нова Зеландия очаква CPTPP да разшири икономиката на страната с между 1,2 и 4 млрд. новозел. долара (881,40 млн. и 2,9 млрд. долара) годишно, а износителите на телешко месо и кивита ще се възползват най-много от сделката.

11-те страни членки са Австралия, Брунеи, Канада, Чили, Япония, Малайзия, Мексико, Нова Зеландия, Перу, Сингапур и Виетнам.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:12 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още