IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Едно от всеки шест деца по света живее в зона на конфликт

357 млн. деца живеят в зони на конфликт, което е увеличение със 75% спрямо началото на 90-те години

09:20 | 15.02.18 г.
<p>
	<em>Най-опасните страни за децата са Сирия, Афганистан и Сомалия. Снимка: Ройтерс</em></p>

Най-опасните страни за децата са Сирия, Афганистан и Сомалия. Снимка: Ройтерс

Най-малко 357 милиона деца, или едно от всеки шест деца по света, живеят в зони на конфликт, което е увеличение със 75 процента спрямо началото на 90-те години, сочи докладът на организацията.

Засилената урбанизация, продължителните конфликти и увеличаването на броя на училищата и болниците, които стават цел на нападения, повишават опасността за децата, отбелязват експертите.

Други опасности са отвличанията и сексуалното насилие.

"Наблюдаваме шокиращо увеличаване в броя на децата, които растат в зони, засегнати от конфликт, и са изложени на най-тежките форми на насилие, които можете да си представите", посочва и изявление президентката на "Спасете децата" Хеле Торнинг-Шмит.

"Децата понасят страдания, каквито никое дете не трябва да среща; от сексуално насилие до това да бъдат използвани като камикадзета при бомбени атаки. Техните домове, училища и площадки за игра стават бойни полета", каза Торнинг-Шмит, която е бивш премиер на Дания.

Данните на ООН сочат, че над 73 000 деца са били убити или осакатени при 25 конфликта от 2005 година, когато започва тази статистика. От 2010 г. случаите на убити или осакатени деца, потвърдени от ООН, е скочил с близо 300 процента.

Според доброволчески организации обаче истинските цифри вероятно са много по-високи предвид трудностите при потвърждаването на данни в зони на конфликти.

"Спасете децата" посочва, че влошаването на ситуацията за децата в конфликтните зони се дължи на зачестилите боеве в градовете и все по-честото използване на бомби в гъсто населени райони.

Към децата се насочват по-брутални практики като изпращане на младежи на самоубийствени атентати и широко разпространеното използване на оръжия като варелни бомби.

В Близкия изток две пети от децата, или 40 процента, живеят в зони на конфликти. По този показател регионът се нарежда на първо място в света, следван от Африка, където съответният дял е 20 процента.

(БТА)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:34 | 06.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още