Рeзките колебания на световните финансови пазари през последните няколко дни не са притеснителни на фона на силния икономически ръст. Необходимо е обаче въвеждането на регулации за предотвратяване на бъдещи кризи, коментира управляващият директор на МВФ Кристин Лагард, предаде Investing.com
Според нея следващата финансова криза няма да дойде от банковия или застрахователния сектор, а от икономически дейности, които не са обект на регулации – пазара на криптовалути или сенчестото банкиране, например, пише Bloomberg.
„Сравнително оптимистична съм за глобалната икономика заради общата картина, която имаме в момента. Но не можем да стоим със скръстени ръце и да чакаме икономиката да продължи да се разширява със същия темп“, предупреди тя по време на конференция за глобалния бизнес и социални трендове в Дубай.
Лагард потвърди прогнозите на МВФ, публикувани миналия месец, за ръста на глобалната икономика, който се очаква да достигне 3,9% през тази година и през 2019.
И Централните банкери в САЩ не разчитат разпродажбите на капиталовите пазари през последните няколко дни като повод за притеснение въпреки спада на S&P 500 от близо 10% от рекордния си връх, достигнат през януари, пише Bloomberg.
Акциите все още се намират на по-високи нива спрямо тези, на които са били преди година, което означава, че финансовите условия са в подкрепа на перспективите за продължаване по пътя на икономическия растеж, коментира президентът на Фед за Ню Йорк Уилям Дъдли.
Централните банкери, които се опасяват от прегряване на пазара на труда, всъщност трябва да приветстват забавянето на ръста на капиталовите печалби, смята той.
Според Дъдли ръстът на печалбите на пазара на акции предхожда ускоряването на темпа, с който спада безработицата.
Още новини вижте в Bloomberg TV Bulgaria