На фона на галопиращата във Венецуела хиперинфлация местното социалистическо правителство взе решение в последния ден на 2017 г. за шесто за годината повишение на минималната заплата и пенсията.
Минималната заплата бе увеличена с 40% до 797 510 боливара, обяви президентът Николас Мадуро, цитиран от DPA. По официален курс това биха били 79 000 долара. Според онлайн портала Dolar Today обаче същинската стойност възлиза на едва седем долара.
Инфлацията във Венецуела е с голямо отстояние най-високата в света. Правителството в Каракас не публикува от години официални данни за поскъпването. Международният валутен фонд пък прогнозира за 2018 г. инфлация в страната от 2350 на сто.
Междувременно Колумбия изпрати 50 тона свински джолан за Венецуела, където липсата на това месо, задължително за новогодишните празници, предизвика протести през последните дни, предаде AFP.
Първите два камиона са пристигнали в петък вечер, твърди източник от дирекцията на колумбийските митници. "Има още камиони, готови да потеглят, но още не са приключили оформянето на формалностите", пояснява той.
Венецуелците бяха разгневени, защото се бяха надявали, че продуктът ще бъде достъпен в края на годината на субсидирани цени, както беше обещал президентът Мадуро. Той призна, че има дефицит в снабдяването, но го приписа на международния бойкот, свързан с тежките финансови санкции, наложени от Вашингтон, и "саботажа" на Португалия, откъдето се внася това месо.
Мадуро твърди, че чужди страни водят икономическа война срещу неговото правителство. Президентът направи изявление по телевизията, в което обвини Португалия, че не е доставила свинско навреме за Коледа. "Те ни саботираха", заяви той, подчертавайки, че Каракас е купил месото и е подписало споразуменията, "но те се насочиха срещу банковите сметки на корабите".
Друг високопоставен представител заяви, че Вашингтон, който наложи санкции на венецуелското правителство, е оказал натиск върху Лисабон.
"Португалското правителство със сигурност няма правомощията да попречи на доставки на свинско. Живеем в пазарна икономика. С износа се занимават компании", заяви португалският външен министър Аугущу Сантуш Силва.
Мадуро често обвинява опозицията, САЩ и други чужди страни за икономическата и социална криза, довела до недостиг на основни продукти, хиперинфлация и разпадаща се инфраструктура. Освен протестите за свинското по време на коледните празници в цялата страна имаше демонстрации и пътни блокади, изразяващи недоволството от недостига, високите цени и прекъсването на електричеството. 28 души бяха арестувани за грабежи в южния щат Боливар в края на декември.
Редица критици обвиняват за ситуацията неправилния икономическия подход на правителството, всеобщата корупция и неефективността, както и продължаващото близо 20 години управление на левите политически сили.
"Вероятно ще обвинят Христофор Колумб за хиперинфлацията", подигра се опозиционният лидер Антонио Ледесма, който се намира в изгнание.