IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Ходът на Тръмп в Йерусалим направи идеята за мир в региона още по-непостижима

Решението потвърди имиджа на Тръмп като "главен разрушител", прозвище, което си спечели, отхвърляйки деликатни дипломатически конструкции

11:48 | 07.12.17 г. 6
<p>
	<em>Палестинци гледат по телевизията как Доналд Тръмп обяви Йерусалим за столица на Израел. Снимка: Ройтерс</em></p>

Палестинци гледат по телевизията как Доналд Тръмп обяви Йерусалим за столица на Израел. Снимка: Ройтерс

Американският президент Доналд Тръмп нарече решението си в сряда да обяви Йерусалим за столица на Израел ход, направен в „най-голям интерес на мира между Израел и Палестина“. С изключение на Израел, малцина биха се съгласили с това, коментира Bloomberg.

Тръмп се опита да смекчи решението си, потвърждавайки американската подкрепа за „решение за две държави“ и заявявайки, че не предопределя финално решение за границите на Израел или суверенитета в Йерусалим. Това е важно за палестинците, не само защото възприемат източната част на града за бъдещата си столица, но и защото това е нещо, което очакват като част от бъдещо мирно споразумение. Именно затова изказването на Тръмп прозвуча кухо.

Пълните последици от решението на Тръмп няма да станат ясни, докато зет му Джаред Къшнър не разкрие плана, върху който работи с малък екип, целящ да постигне мир в Близкия изток. Представители на Белия дом признават, че усилията му не са приключили и че ще има период, в който ще се изчака ситуацията след обявлението от сряда да се успокои, преди администрацията да успее да представи плана.

„Тази стъпка е предрешаваща, диктуваща, затваряща врати към преговорите и мисля, че президентът Тръмп днес направи Съединените американски щати негодни да изиграят каквото и да е роля в мирния процес“, каза Саеб Ерекат, водещият палестински мирен преговарящ, след речта на Тръмп.

И не само палестинците смятат така. Британският министър-председател Тереза Мей нарече решението на Тръмп „неблагоприятно“. Италианският премиер Паоло Джентилони заяви в Twitter, че бъдещето на Йерусалим трябва да бъде определено в рамките на мирен процес. Френският президент Еманюел Макрон, генералният секретар на ООН Антонио Гутериш и папа Франциск също се противопоставиха на решението. Късно в сряда осем страни членки на Съвета за сигурност на ООН поискаха спешна среща, за да обсъдят въпроса.

„Не сме съгласни с решението на САЩ да преместят посолството си в Йерусалим и да признаят Йерусалим като столица на Израел, преди да има финално решение по статута“, каза Мей в изявлението си. „Британското посолство в Израел се намира в Тел Авив и нямаме планове да го преместим“.

Решението потвърди имиджа на Тръмп като „главен разрушител“, прозвище, което си спечели, отхвърляйки деликатни дипломатически конструкции, изграждани в продължение на десетилетия – например когато постави под въпрос „политиката на единен Китай“ между Тайван и Китай, още преди да поеме поста.

„Мисля, че сътресения в системата не са лошо нещо“, казва Даниел Плетка, старши вицепрезидент по изследванията на външната и отбранителната политика в American Enterprise Institute.

Този подход обаче идва с определени последици.

Малко след изказването на Тръмп стотици разярени палестинци излязоха на улиците, протестирайки срещу него. Демонстратите изгориха гуми в градовете Бейт Ханун в северната част на Ивицата Газа, в град Газа и в южните градове на Ивицата Кан Юнис и Рафа.

„Никога не съм излизал на протест срещу Израел, но когато чух, че Тръмп обявява Йерусалим за столица на Израел, бях провокиран и се вбесих“, казва Хасан Сами Дбабеш, 20-годишен строителен работник от Газа.

Какво всъщност получи американският президент срещу решението си?

Тръмп и екипът му описаха хода като признание за реалността. Израелските държавни институции са базирани в Йерусалим и е почти сигурно, че лидерите на страната ще настояват градът да бъде признат за столица на страната като част от каквато и да е сделка.

„Когато поех поста, обещах да разгледам предизвикателствата пред света, с широко отворени очи и необременено мислене“, каза Тръмп. „Не можем да решим проблемите си, като правим същите погрешни предположения и повтаряме същите провалили се стратегии от миналото“.

Ако не друго, Тръмп изпълни обещание от кампанията си – обещание, което кандидатите за президент преди него поемаха, но никога не изпълняваха.

„Причината, поради която искаше да направи това на първо място, бе символизмът, че изпълнява предизборно обещание към евангелистките си избиратели“, коментира Тамара Кофман Уитс, старши научен сътрудник в Center for Middle East Policy към Brookings Institution.

Тя обаче предупреждава, че ходът може да доведе до обратния ефект, и то без да взима предвид сегашните реакции в цял свят. В Турция също започнаха демонстрации, а в интернет започнаха да се появяват снимки от протести, избухващи в целия регион.

Това може би е причината, поради която арабските лидери, дори ключови американски съюзници, се обявиха толкова остро срещу хода, знаейки, че стъпката на американския президент никак няма да се хареса на поданиците им. Тръмп заяви, че ще изпрати вицепрезидента Майк Пенс в региона през следващите дни, за да „потвърди ангажимента ни да работим с партньорите си в Близкия изток, за да победим радикализма, който заплашва надеждите и мечтите за бъдещите поколения“.

„Всичко, свързано с Йерусалим, е символично, всеки квадратен метър“, казва Уитс. „Виждали сме това неведнъж в Йерусалим, много е лесно един самостоятелен акт да доведе до криза, която никой не е искал“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:36 | 04.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

6
rate up comment 1 rate down comment 2
abdul
преди 6 години
Още малко ще напишат че Тръмп е виновен за Йерусалим егати.А ти си е чиста игра на евреите.Тръмп в случая е изнудван, защото ако не премести посолството евреите ще му скроят номер за бюджета и дълга в САЩ.Толкова е просто.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 0 rate down comment 0
bgMan
преди 6 години
Ами и аз това разправям.Няма приемлив мюсюлмански вариант. Затова не трябва да има илюзии, че с отстъпки спрямо ислямския фанатизъм може да се постигне каквото и да било, камо ли пък мир. На фанатици мир не им е необходим, само го използват като примамка към другите гглупаци.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 0
dzk
преди 6 години
някой да забелязва черните знамена на ИДИЛ? Вчера по новините имаше много черни знамена, докато даваха палестинците как палят американското знаме. И тук има сложено на видно място. И сега кои са терористите? Но това никой не го гледа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 1 rate down comment 3
khao
преди 6 години
а това оня ден казах че тоя град принадлежи само на историята и зада има мир, трябва да бъде изравнен със земята ! ето до кво водят традициите и ораганизираната религия !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 5 rate down comment 1
bgMan
преди 6 години
"Няма да има мир в региона ако Йерусалим не е мюсюлмански" е основна точка от мюсюлманската концепция за мира в Близкия Изток. А всички обвиняват САЩ и Израел?!?!Навремето когато са минали кръстоносните походи през онези земи кръстоносците са избили докрай и мюсюлманите и евреите. Защо мюсюлманите продължават да си мислят, че имат най-голямо право над Йерусалим и храмовия хълм? Защо да не бъдат например дадени на днешните наследници на кръстоносците? Не защитавам тази последна теза, само предизвиквам някои закърнели чуттури към мислене.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 9 rate down comment 5
Sakamano
преди 6 години
Как може нещо непостижимо да стане "още по-непостижимо"?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още