IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

600 млрд. долара остават извън държавните хазни заради укриване на данъци

Според водещия разследването Paradise Papers за Германия Бенедикт Шрунц промяна в отношението към темата вече има

14:35 | 11.11.17 г. 3
<p>
	<em>Снимка: pixabay.com</em></p>

Снимка: pixabay.com

Само чрез легални схеми за укриване на данъци в държавната хазна в целия свят всяка година липсват 600 милиарда евро. Това заяви за БНР Бенедикт Щрунц, водещ разследването Paradise Papers за Германия, радиожурналист от обществената медия NDR в Хамбург, който е работил по всички пет публикувани до сега подобни мащабни разкрития.

Над 7 000 разследвания в повече от 70 държави по света предизвикаха Panama Papers, публикувани преди година и половина. Дори по-силен отзвук обаче предизвикаха нови досиета, този път наречени Paradise Papers, които видяха бял свят тази седмица.

От досиетата изкочиха имената на световни корпорации, бивши и действащи политици, звезди от спорта и шоубизнеса. Nike, Apple, Siemens, Bayer, британската кралица Елизабет Втора, американският министър на търговията Уилбърт Рос, Люиз Хамилтън, Мадона и Боно - това са част от уличените от разследващите журналисти.

Въпреки че средствата са укрити по легален начин, разследване е необходимо, категоричен е Щрунц, допълвайки, че това са спестени данъци основно от световните корпорации, от "големите играчи".

"Това са парите, които липсват например за ремонта на детската градина на дъщеря ми или на училището, в което работи моята приятелка в Хамбург. Това са парите, които липсват за увеличението на пенсиите на нашите родители", каза Шрунц. "Сигурен съм, че и хората в България усещат тези липси по джоба си. Сигурен съм, че тези пари липсват и в много други страни по света, при това много по-болезнено".

Журналистът припомня, че Paradise Papers е петото подобно разкритие, което се публикува и според него промяна има.

"Води се сериозен дебат за прането на пари, за укриването на данъци и за скриването на доходи извън Европа. Виждам, че има политическа воля за промяна и вече има съответните законови мерки", каза той. "Но въпреки това виждам, че все още има правителства - и тук не изключвам Германия, които не желаят да извървят пътя докрай".

Именно затова все още има има нужда от работата на журналистите и от силен обществен натиск.

"Разследвания, като Panama Papers и Paradise Papers имат обаче и още едно важно послание: oттук насетне всеки богаташ и всяка корпорация, която търси данъчен оазис, за да си спести плащането на данъци, рано или късно някой ден ще се появи на вестникарските страници или в радио- и телевизионните репортажи", заяви Шнурц. "Защото те загубиха най-важният си коз - анонимността, която им дават данъчните скривалища".

Според журналиста е важно "да не оставаме с публикуването на едно голямо разследване, каквото е Paradise Papers. Трябва да поддържаме огъня с непрекъснати публикации". Нужно е да се следи, какво се случва на политическо ниво в отделните страни и на ниво ЕС и дали отново ще има случаи на лобистко законодателство, или все пак ще се променят законите така, че укриването на данъци да стане невъзможно.

Журналистът изтъкна, че разкритията по предишното разследване - Panama Papers - вече са довели до осъдителни присъди.

„Panama Papers доведоха до няколко хиляди разследвания и до не малко присъди в цял свят. Наскоро научихме, че Федералната криминална служба е изкупила всички материали и започва разследване, например срещу Siemens - един особено скандален случай на корупция", поясни той.

"Освен това има не малко разследвания срещу банки, които също са участвали в схемите. Има и присъди за милиони евро. Така че според мен Panama Papers бяха нещо като червена лампичка за големите концерни, защото - поне в Германия - сянката върху имиджа на фирмите е огромна, а и присъдите са сурови", завърши Шнурц.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:52 | 13.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

3
rate up comment 0 rate down comment 1
Sakamano
преди 6 години
А може и цифрата да е завишена. Големите пари имат избор от легални средства за намаляване на данъците, тъй че от тях няма да съберат нищо. Средния и малкия бизнес обаче често е принуден да укрива данъци само за да оцелее. Ако тези фирми бъдат извадени от сивия сектор, те няма да плащат повече данъци, а вероятно ще прекратят дейност. Тъй като това ще доведе до увеличаване на безработицата, данъчните приходи може дори да намалеят. Не защитавам сивата икономика, просто така стоят нещата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 0
majnata
преди 6 години
Мдаа ...така става като се прекалява с някои работи..."Просто американски морски пехотинци следвани от данични инспектори агенти за борба с измамите Сикрет сървис и Ф Б Р влизат в офшорните зони и започват пълна ревизия там ..."И тоя веселяк дето ше ги изпрати там трябва първи да си пръсне канчето .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 7 rate down comment 2
lyusien
преди 6 години
Цифрата е силно занижена Вероятно укритите данъци са най малко 3 пъти по-вече А още по вече са изпраните пари натрупани от престъпни дейности -наркотици проституция трафик на емигранти търговия с оръжие органи и произведения на изкуството Въпросът може да бъде решен за няколко месеца - закриване на офшорните зони и укриването на пари там да бъде престъпление изпирането на пари Просто американски морски пехотинци следвани от данични инспектори агенти за борба с измамите Сикрет сървис и Ф Б Р влизат в офшорните зони и започват пълна ревизия там 10 години назад Гарантирам ви че маса хора от целия свят на важни длъжности -диктатори мин председатели директори на банки и корпорации и хиляди по малки измамници ще си теглят куршума Повярвайте ми
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още