Високата стойност на вноса на храни през 2017 г. представлява опасност за развиващите се страни. Това сочи доклад на Организацията на ООН по прехрана и земеделие (ФАО), цитиран от ТАСС.
Според данни в документа тази година стойността на вноса на храни е достигнала втората най-висока сума в историята, увеличавайки се до 1,413 трлн. долара. Това е с 6 процента над цифрата за миналата година.
Експертите отбелязват, че тези показатели са източник на сериозни опасения, тъй като могат да станат причина за икономически и социални проблеми, особено в най-слабо развитите страни и държавите с ниски доходи и продоволствен дефицит.
Докладът подчертава също, че става дума точно за увеличаване на стойността на вноса, а не на обема на покупките.
По-високите сметки за внос не означават задължително увеличаване на покупките на храни. Въпросът е, че силно е нараснала самата стойност на импорта, посочва икономистът от организацията Адам Пракаш.
При показателите обаче има и положителен фактор, тъй като според статистическите данни в доклада растежът на разходите за внос се отчита в момент, когато световните запаси от храни са на високо равнище на фона на добри прогнози за реколтата и благоприятна атмосфера на пазарите на храни.
/БТА/