Няколко месеца по-късно ситуацията по Парижкото споразумение за климата вече е "всички срещу САЩ".
Когато в края на май американският президент Доналд Тръмп обяви, че възнамерява да оттегли САЩ от Парижкото споразумение, идеята беше, че страната ще се присъедини към Сирия и Никарагуа като единствените държави извън сделката, припомня Quartz. Другите две страни си имаха легитимни извинения: Сирия се намираше в средата на война, а Никарагуа смяташе, че споразумението не е достатъчно амбициозно.
Е, вече и двете държави промениха позициите си.
На преговорите по климата днес в Бон, Германия, сирийското правителство обяви, че в крайна сметка ще подпише Парижкото споразумение по климата.
#COP23 BREAKING NEWS: #Syria has announced it will sign the Paris Agreement! This will leave US alone if they decide to pull out. pic.twitter.com/VGHqHfRjGN
— Climate Tracker (@ClimateTracking) November 7, 2017
Миналия месец Никарагуа също се присъедини към него. Така САЩ остават единствената страна, която избра да не бъде част от глобалния консенсус по действията за борба с климатичните промени.
С Парижкото споразумение по климата се определя целта да не се позволи повишение на глобалните температури с повече от 2 градуса над преиндустриалните нива – критичен праг, над който опасните промени за климата вероятно са необратими. Това изисква светът да постигне нетни нулеви парникови емисии до 2050 г.
Климатичното споразумение позволява на всяка страна да определи свой план за действие. При сегашните ангажименти, дори ако Тръмп промени мнението си и отново включи САЩ в действията по климата, общото намаление на глобалните емисии все пак ще затопли планетата с повече от 2 градуса. В Бон страните се опитват да измислят начини да не позволят това и да преборят по-ефективно с климатичните промени.
преди 7 години благодарение на рижия, сега изглеждат като най-големите тъ.паци ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар