Инфлацията изглежда не е съвсем замряла. Нови изчисления на икономистите от инвестиционната банка Goldman Sachs показват, че през следващата година Федералният резерв на САЩ няма да е единствената централна банка, която ще затяга паричната политика, пише Bloomberg.
Според проучването на Goldman разликата между реалния и потенциалния БВП (т.нар. оutput gap) в развитите икономики се стопява.
Икономиката в САЩ е отвъд пълна заетост, Великобритания също е достигнала този етап в развитието на трудовия пазар, а еврозоната все още наваксва, пише в бележката на американската инвестиционна банка, озаглавена „От търсенето до предлагането: Новите ни изчисления за разликата между реалния и потенциалния БВП в Г-10“.
Това означава, че няколко централни банки вече са изправени пред ограничения от страна на капацитета в техните икономики, тоест ситуация, която обикновено води до по-високи цени. Фед, Английската централна банка, както и централните банки в Канада, Швеция и Нова Зеландия вероятно ще повишат лихвите следващите години, за да контролират инфлацията, прогнозират от Goldman Sachs.
По-забавеното развитие в еврозоната и Япония означава, че и двете централните банки няма да променят паричната политика „известно време“, смятат от инвестиционната банка.