Жените ще трябва да изчакат 217 години, преди да започнат да печелят колкото мъжете и да са представени наравно на работното място, сочи изследване, отчитащо най-голямата разлика от близо десетилетие, предаде Ройтерс.
Дамите са платени и постигат малко над половината спрямо мъжете на работното място, констатира Световният икономически форум (СИФ), установявайки 58 процента разминаване между половете в икономически план.
За втора поредна година швейцарската организация с нестопанска цел отчита влошаване на икономическото неравенство, като измерва колко мъже и жени участват в работната сила, доходите, които те изкарват, и професионалния им напредък.
Миналата година СИФ обяви, че нежният пол ще постигне икономическо равенство след 170 години спрямо 118 години през 2015 година.
Никоя страна не е преодоляла разликата в заплащането, посочва СИФ, използвайки данни от институции като Международната организация по труда, Програмата за развитие на ООН и Световната здравна организация.
Като цяло Исландия, Норвегия, Финландия, Руанда и Швеция се нареждат най-високо сред 144 държави, сравнени по напредък в равенството в четири области: образование, здраве и оцеляване, икономическа възможност и политическо овластяване.
България заема 18-то място в класацията, според глобалния индекс в доклада, поместен на сайта на СИФ. От региона на Източна Европа и Централна Азия преди нашата страна е само Словения, която е на 17-та позиция, а след нас е Латвия на 20-то място.
Тази година България се изкачва с над двайсет места в общия индекс и така се нарежда втора в региона. Това се дължи на значителния напредък в подиндекса на политическото овластяване и по-специално на равенството между половете при министерски и парламентарни постове, отбелязва СИФ в доклада си.
Най-зле сред всички проследени страни са Йемен, Пакистан, Сирия, Чад и Иран.
Общо взето жените са много по-добре в образованието, където равенство може да бъде постигнато до 13 години, докато затварянето на разликата в политическото овластяване може да отнеме още 99 години, заключава СИФ.
/БТА/
преди 7 години Корпоративната бездетна ку.чка е идеалът за жена в ЕС...справка Меркел , Мей... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Жените имат по-сложно кариерно развитие, защото сред най-важните им природни дадености е да раждат деца и поне в първите 1-2 години да им отделят огромен ресурс от времето, което иначе биха посветили на кариерата. Разбира се има корпоративни ку.чки, за които его.изма на кариерното израстване е много по-силен от природните закони. Иначе умната жена, като върти мъжа на пръсти и малко да печели, е всъщност много богата :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Какво равенство ви тресе бе ... и що трябва въобще да има равенство ?!Справедливото заплащане се базира единствено и само на количеството и качеството на вложения труд ! Трябва ли да има друг критерий за служителя който носи пола ... ми то туй е по бетер от комОнизма бе , другарки и другари ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар