11-те останали страни в Транстихоокеанското партньорство (TPP) след излизането на САЩ са на финалната права по сключването на всеобхватно споразумение за свободна търговия, след като Нова Зеландия се съгласи да нанесе поправки в законите си извън обхвата на ТРР, за да забрани покупка на имоти в страната от чужденци, съобщава Ройтерс.
Пактът цели да елиминира митата върху промишлените и земеделските продукти в 11-членния блок, чиято обща търговия възлезе на 356,3 млрд. долара миналата година.
Компромисът от тази седмица ще спаси страните членки от предоговаряне на амбициозния търговски пакт, за да отговори на исканията на новозеландското правителство за твърди мерки за управление на цените на жилищата.
Споразумението доближава страните по него и до важна победа в подкрепа на свободната търговия, която ще бъде финализирана на срещата на високо равнище по Азиатско-тихоокеанско икономическо сътрудничество следващата седмица в Дананг, Виетнам.
„Импулсът за постигане на споразумение на срещата в Дананг значително се засили“, каза главният преговарящ на Япония Казуйоши Умемото.
„Икономическото влияние определено не е малко, но дори по-голямото послание е, че това споразумение може да повлияе на глобалната икономическа система и да донесе мир и просперитет в Азиатско-тихоокеанския регион“.
Преговарящите се събраха за три дни в Япония, за да преодолеят различията си по това кои елементи от оригиналната 12-странна сделка да отпаднат, за да се спаси пактът на срещата във Виетнам.
Министър-председателят на Нова Зеландия Джасинда Ардърн, която пое поста миналата седмица, обяви планове за забрана на покупки на жилища от чужденци, което би трябвало да предотврати предоговорянето на пакта.
Япония се надява, че сделката, която свързва 11 страни с общ БВП за 12,4 трлн. долара, може да покаже на другите държави, че свободната търговия може да се защити при липсата на влияние от Вашингтон.
Тя може да помогне на Япония и да се противопостави на натиска на САЩ за двустранното търговско споразумение, което вероятно ще излезе като тема при посещението на президента Доналд Тръмп – от неделя до вторник – за среща с премиера Шиндзо Абе.
„Споразумението TPP може да навреди на САЩ, затова на местно ниво хората може да започнат да осъзнават, че може и да изостанат от гледна точка на свободната търговия“, казва Кенсуке Янагида, изследовател в Japan Institute of International Affairs.
Транстихоокеанското споразумение бе поставено под въпрос, когато Тръмп оттегли САЩ през януари, за да приоритизира защитата на работни места. Нова Зеландия и Виетнам след това поискаха възобновяване на част от преговорите, но страните успяха да преодолеят различията си.