Много преди създаването на съвременните географски карти или барута големите световни сили вече водят битка за икономическо и геополитическо надмощие, коментира VisualCapitalist.
Днешната графика разказва тази история по възможно най-простичкия начин. Показвайки променящия се дял в глобалната икономика на всяка страна от 1 в. сл. Хр., тя сравнява икономическата производителност в рамките на огромен период от време.
Първоначално публикувана в проучване на JPMorgan, графиката е актуализирана с най-съвременните данни и прогнози на МВФ. Оригиналният вариант, който покрива времето до 2008 г., се базира на данни на покойния Ангъс Мадисън – известен икономически историк, публикувал оценки на населението, БВП и други данни, връщащи се до Римско време.
Големият проблем на графиката, според VisualCapitalist, е различната дължина на периодите между отделните точки.
Първият период покрива 1000 години, а вторият – 500 години. След това, приближавайки се към съвремието, графиката използва по-скоро 10-годишни интервали.
По принцип подобни графики са недопустими, но в случая се прави изключение. Причината е, че дори получаването на добри икономически данни от началото на 20-и век е трудно, а опитът да се намерят данни на равни интервали преди това е почти невъзможен.
Имайки предвид тази забележка, има много истории, които се виждат от тази графика. Те включват огромния ефект на Индустриалната революция на Запад, както и инерцията зад завръщането на Азия на световната сцена.
Има още един история, която обаче свързва всичко това: експоненциалният темп на човешкия икономически растеж, който се появява през последния век.
В продължение на хиляди години икономическият напредък като цяло е праволинеен и свързан с ръста на населението. Без машини или технологични иновации, производителността на всеки човек е ограничена от времето и ресурсите.
Иновациите в технологиите и енергетиката през последните десетилетия позволяват да се случи т.нар. ефект на „хокейния стик“ (скромно покачваща се линия, последвана от внезапно обръщане в почти отвесна и много по-дълга „дръжка на стика“ - бел. ред.).
Той се случва първо в Западна Европа и Северна Америка, а сега и в останалите части на света. И тъй като технологичните възможности по света започват да се изравняват, икономики като Китай и Индия – традиционно едни от най-големи в историята – сега правят своето завръщане.
(За по-голям вариант на графиката кликнете върху нея.)
Други графики можете да разгледате тук
преди 7 години ехееее, само вие можете да разкажете над 2000 години в 3 абзаца :) ... де нещата да бяха толкова праволинейни и прoсти :)икономическото развитие не се дължи само заради технологиите както статията внушава. отговор Сигнализирай за неуместен коментар