Правителството на Катар може да намали капиталовите си разходи за икономически проекти и инфраструктура, ако вредите върху икономиката му заради санкциите се засилят, заяви рейтинговата агенция Fitch в понеделник, цитирана от Ройтерс.
В същото време Fitch намали с една степен кредитния рейтинг на страната до АА- с негативна перспектива. Така оценката вече съвпада с този на другите две основни рейтингови агенции – Moody's и Standard & Poor's, които дават същата оценка на страната с негативна перспектива.
Саудитска Арабия, ОАЕ, Бахрейн и Египет прекъснаха отношения с Катар на 5 юни, обвинявайки го, че подкрепя тероризма, което страната отрича. Те наложиха санкции, затваряйки единствената сухоземна граница на Катар – със Саудитска Арабия, и прекъсвайки морските маршрути за доставки през хъба в Дубай.
Fitch отбелязва, че дори преди санкциите Катар е свила плановете си за капиталови разходи за 2014-2024 г. до 130 млрд. долара от 180 млрд. долара в отговор на по-ниските цени на петрола и газа.
„Правителството е подготвило сценарии за допълнителни понижения на капиталовите разходи, в случай че петролът отново поевтинее или ембаргото се засили“, казва агенцията.
Fitch предвижда нетните чуждестранни активи на катарското правителство да спаднат до 146% от брутния вътрешен продукт тази година от 185% миналата година, тъй като правителството пренасочва пари към местните банки, за да компенсира изтичането в резултат на санкциите.
Отливът на средства вероятно ще се забави през следващите месеци, тъй като голяма част от депозитите от страните в Съвета за сътрудничество на Персийския залив, наложили санкции върху Катар, вече са изтеглили парите си, казва Fitch.
Агенцията очаква икономическият растеж на Катар да се забави до 2,0% през 2017 г. и 1,3% през следващата година спрямо 2,2% през 2016 г. - прогнози, които са значително по-песимистични от тези на много частни икономисти.
Санкциите ще ударят най-вече туристическия и транспортния сектор на Катар, казва Fitch, оценявайки, че Qatar Airways е изгубила около 10% от пътническия си поток. Продължителен разрив със Съвета може да подкопае перспективите за много от инвестициите в частния сектор на Катар, добавя агенцията.
Преди дипломатическия разрив всички шест страни от Съвета договориха въвеждането на 5% данък добавена стойност през следващата година, както и акциз върху тютюна и напитките със захар. Според Fitch Катар остава ангажиран с тези планове.
Всичко за кризата в региона следете тук