Първата борса за фючърси върху диаманти в света отваря врати в Индия в понеделник. Това ще позволи на компаниите в страната, която е най-голям производител на шлифовани и полирани скъпоценни камъни в света, по-добре да хеджират ценовите рискове, съобщава Bloomberg.
“Индийските производители се нуждаят най-много от този вид финансов продукт“, казва Санджит Прасад, управляващ директор на Indian Commodity Exchange. Индия носи ценовия риск да държи огромни запаси от шлифовани, полирани и необработени диаманти, казва той.
Борсата, подкрепена от компании, сред които са Reliance Capital и MMTC, ще започне търговия с договори за 1 карат, a впоследствие ще бъдат добавени и по-малки, казва той. Фючърсите, за чието създаване бяха нужни 2 години и половина, са вследствие на разговори с министерството на финансите и с Борда за ценните книжа и фондовите борси на Индия, допълва Прасад.
Индийските диамантени компании шлифоват около 14 от всеки 15 скъпоценни камъка в света и са внесли около 153 млн. карата необработени диаманти през финансовата година до 31 март. Шлифоващите компании взимат скъпоценните камъни от De Beers – най-големия производител на диаманти в света, и чрез директен внос от някои страни производителки.
Продавачите ще трябва да имат сертификат за диамантите си от насърчавания от De Beers Международен институт за оценка и проучвания на диаманти (International Institute of Diamond Grading and Research) и ще получават кредит в електронна форма, равен на депозираните карати, посочва борсата.
Членове на пазара са 20 големи компании за диаманти, включително Rosy Blue (India) и Kiran Gems, а борсата очаква около 45 компании от списъка на De Beers за оторизирани купувачи на необработени диаманти да сключват сделки на платформата, коментира Прасад.