IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

ОПЕК повиши прогнозите си за глобалното търсене на петрол за следващите 2 години

Причините за актуализацията си са по-силното от очакванията потребление на горива и по-слабите прогнози за конкурентното предлагане

16:10 | 10.08.17 г. 4
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) повиши оценките си за търсенето на суров петрол за тази и следващата година на фона на по-силното от очакванията потребление на горива и по-слабите прогнози за конкурентното предлагане, съобщава Bloomberg.

ОПЕК повишава прогнозите си за обема, който трябва да достави през 2017 и 2018 г. с по около 200 хил. барела на ден, сочи месечният доклад от секретариата във Виена. Въпреки това възстановяването на производството в Либия е вдигнало производството на групата миналия месец до най-високите нива тази година, подривайки плана ѝ за ребалансиране на свръхзапасените световни пазари.

Цените на петрола са поевтинели с около 6% в Лондон тази година, след като производствените квоти на ОПЕК и Русия тази година не успяват да преодолеят глобалното презасищане. Фючърсите върху Брента все пак се стабилизираха този месец над 50 долара за барел, след като резервите от суровината в САЩ намаляват, сигнализирайки, че усилията на ОПЕК дават известни резултати.

Организацията повишава прогнозите си за глобалното търсене на петрол през 2017 и 2018 г. с около 100 хил. барела на ден за всяка година. Потреблението се е оказало по-силно от очакванията в развитите страни през второто тримесечие, допълва тя.

В същото време ОПЕК намалява оценките си за конкурентното предлагане с 50 хил. барела на ден за 2017 г. и 90 хил. барела на ден за 2018 г. след слаб добив в САЩ и Канада през миналото тримесечие.

Докладът показва, че стратегията на ОПЕК за ребалансиране на пазара има известен успех, тъй като резервите от суровината в развитите страни са намалели с 21,9 млн. барела на ден през юни.

Макар че ОПЕК използва външни данни – известни като вторични източници – за да следи изпълнението на производствените квоти, докладът включва и производствени данни, подадени директно от страните членки.

Необичайното този път е, че липсват данни, подадени от Саудитска Арабия за последния месец в доклада. Вторичните източници показват, че производството на кралството е било на ниво от 10,067 млн. барела на ден през юни, което е малко над целта му.

Въпреки ръста в производството докладът сочи, че ОПЕК може да постигне по-значителен напредък в изчерпването на запасите през втората половина на годината.

Ако добивът на групата остане стабилен на ниво от 32,87 млн. барела на ден, той би трябвало да свие глобалните резерви с около 68 млн. барела.

Данните обаче означават, че ОПЕК е изпълнила на 86% обещанието си за намаляване на добива, сочат изчисления на Ройтерс, което е под 96-те процента първоначално обявени през юни, но все пак е високо по стандартите на ОПЕК.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:45 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

4
rate up comment 6 rate down comment 2
data
преди 7 години
Една топла зима и прогнозите отидоха у канала
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 4 rate down comment 1
mrynmryn
преди 7 години
Даже прогнозата за времето не познават винаги, която е за утрешния ден, какво остава за нещо след месеци, при това глобално.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 6 rate down comment 5
khao
преди 7 години
нема шанс да го видят от многото спам на всякви *** ... пардон *** ! :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 9 rate down comment 4
0pk
преди 7 години
Тия от ОПЕК-а ако прочетат тука прогнозите, как Тесла ще ги удари мъжката - ще ги хване депресия и веднага ще пробутат очевидно губещия си бизнес на Бъфет.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още