IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

СЕТА влиза в сила на 21 септември

Търговското споразумение между ЕС и Канада ще работи временно, докато приключи ратификацията му

11:43 | 09.07.17 г. 9
<p>
	Канадският премиер Джъстин Трюдо (вляво) и Жан-Клод Юнкер.&nbsp;<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Канадският премиер Джъстин Трюдо (вляво) и Жан-Клод Юнкер. Снимка: Ройтерс

                                                                                                    Автор: Никола Димитров

Търговското споразумение между ЕС и Канада СЕТА ще влезе в сила на 21 септември. За това се договориха в Хамбург председателят на Европейската комисия (ЕК) Жан-Клод Юнкер и канадският премиер Джъстин Трюдо.

Споразумението ще се води активирано временно, докато приключи ратификацията му от националните парламенти на еврочленките.

ЕС и Канада подписаха Всеобхватното икономическо и търговско споразумение (СЕТА) в края на октомври миналата година.

Всички търговски доворености и правила ще действат с изключение на механизма за арбитриране на инвестиционни спорове. Това е най-спорната част на договора, която предвижда излъчени от ЕС и от Канада съдии да решават спорове между частните инвеститори и държавите, вместо това да се прави от националните съдилища.

СЕТА ще доведе до премахването на 98% от търговските мита между ЕС и Канада като ограничения ще има само за някои селскостопански продукти, за които беше договорено запазване на квотния режим. Производителите на 190 защитени търговски марки ще могат да се ползват от закрила на канадския пазар и да се продават под собствените си имена. Сред тях не са розовото масло и горнооряховският суджук - единствените защитени в ЕС български марки. 

Освен търговските условия, със СЕТА се урежда и взаимната закрила на инвестициите и на интелектуалната собственост. Споразумението има разпоредби, отнасящи се до околната среда и до риболова. Всички те ще започнат да действат от 21 септември.

"Това е най-модерното и напредничаво търговско споразумение, сключвано някога и ще затвърди приятелството и съюзническите отношения между ЕС и Канада", заяви търговският еврокомисар Сесилия Малмстрьом, която договори съдъръжанието му.

СЕТА беше подписана от страните членки и от Канада през октомври 2016 г., след като България и Румъния свалиха резервите си, а парламентът в белгийската провинция Валония се отказа от блокирането му.

По силата на СЕТА българските и румънски граждани, които вече са вадили канадска или американска виза, вече могат да пътуват свободно до Канада от 1 май. От 1 декември безвизов режим ще има и за всички останали.

Европейският парламент ратифицира СЕТА от името на ЕС на 15 февруари. Канадският го последва през май. От еврочленките споразумението е ратифицирано от Латвия и Дания, а Финландия и Литва са в напреднал етап за одобрението му.

Предполага се, че ратификационният процес в ЕС ще отнеме няколко години, през които разпоредбите ще се прилагат временно.

По време на предизборната си кампания и след избирането си като президент Румен Радев на няколко пъти заяви, че ще поиска Конституционният съд да се произнесе по съответствието на СЕТА с основния закон на България. Досега той не е предприел практически действия в тази посока.

Лидерът на БСП Корнелия Нинова нарече "национални предатели" българските евродепутати, които гласуваха за СЕТА през февруари, което предизвика гневна реакция от ЕНП. Лидерът на ПЕС и евродепутат Сергей Станишев също гласува за СЕТА, но после обяви, че се е объркал и промени гласа си на "не".

Народното събрание още не е разгледало търговското споразумение, което трябва да реши дали да ратифицира. За да стане това правителството трябва да внесе проектозакон за потвърждаването на СЕТА.

Канада е 12-ият по големина търговски партньор на ЕС с 60 милиарда евро годишен стоков оборот и 30 млрд в областта на услугите. Канадските инвестиции в ЕС се изчисляват на 120 млрд евро.

ЕС се договори принципно и с Япония за сключване на всеобхватно търговско и инвестиционно споразумение. Очаква се това да стане до края на годината.

Още новини четете в Dnes.bg

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:45 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

6
rate up comment 7 rate down comment 2
michaelis12
преди 7 години
абе той тоз промит, промит ама загрява по някое време, късно ама поне загрява за разлика от троловете .....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 9 rate down comment 4
michaelis12
преди 7 години
ето като за тебе даже с картинки .... с две думи корпорациите праят квот си искат и ако не са на печалба - ти плащаш, американските корпорации се местят също в Канада и на тях също ше плащаш, неясноти имеме ли ?! С две думи ше го пампуриш и не само ти а всички, а шепа тарикати ше станат още по-богати, а ти ньет може и до кофите да стигнеш, че и по надолу ..... CETA: An assault on democracyhttps://***.youtube.com/watch?v=Zd_WQ21iKI8е те тва ми е довода срещу CETA, а ти довод за CETA имаш ли ?!? Без визи до Канада ходиш ли? Нещо да продаваш в Канада можеш ли ?!? Да теглиш кредити и да прайш бизнеси от и в Канада можеш ли ?!? А хлорирани кокошки от Канадата у Кауфланда искаш ли ?!? ......
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 6 rate down comment 4
bgMan
преди 7 години
Ако това става и сега без СЕТА какъв точно ти е довода против СЕТА?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 14 rate down comment 4
michaelis12
преди 7 години
Канадска компания ще съди Румъния за 4,4 млрд. долара за неизградена златна минаИскът ще бъде заведен в петък пред съд на Световната банка с мотив, че Румъния е нарушила договора за инвестицииhttp://***.investor.bg/evropa/334/a/kanadska-kompaniia-shte-sydi-rumyniia-za-44-mlrd-dolara-za-neizgradena-zlatna-mina-242145/---------------------------------------------------------------------------CETA в действие .... е тва ше става занапред, ако нещо не се гарантира на инвеститорите, то съдилища и народо ше плаща .....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 16 rate down comment 3
ratten
преди 7 години
едни 100-150 хиляди ромея да им изнесем, това ми стига.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 13 rate down comment 6
majnata
преди 7 години
И какво ше продава България на Канада ? Щото купуването е ясно ...каквото наредят от Брюксел.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още