IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Кризата в Залива подвига въпроси за дефинирането на тероризма

Списъкът с организации и физически лица, публикуван от съседите на Катар, отразява отдавнашните тревоги на Америка

16:03 | 07.07.17 г.
<p>
	<em>Снимка: pixabay.com</em></p>

Снимка: pixabay.com

Дипломатическият спор между Катар и други четири арабски държави, които обвиняват емирството, че подкрепя тероризма, привлича вниманието към тъмна мрежа от благотворителни организации и видни фигури, които свободно действат в малката страна в Залива.

Той също така повдига въпроси за това какво се разбира под "тероризъм" в Близкия изток, пише Ая Батрауи от Асошиейтед прес.

Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства (ОАЕ), Египет и Бахрейн публикуваха списък с 24 организации и почти 60 физически лица, които според тях участват във финансиране на тероризма и са свързани с Катар.

Катар настоява, че осъжда тероризма и че не подкрепя екстремистки организации.

Кризата започна миналия месец, когато четирите арабски страни прекъснаха отношенията си с Катар. Те поискаха страната да спре предполагаемата подкрепа за тероризма, да скъса връзките си с шиитската сила Иран и да престане да се меси в техните вътрешни работи чрез поддържане на ислямистки опозиционни групи.

Богатата на енергийни ресурси държава е важен съюзник на САЩ в един размирен регион. В нея са разположени около 10 хил. американски войници във военновъздушна база, използвана за нанасяне на коалиционни удари срещу бойците на ИДИЛ в Сирия и Ирак.

Списъкът с организации и физически лица, публикуван от съседите на Катар, отразява отдавнашните тревоги, изразявани от американски служители. Той включва и политически дисиденти и опозиционни фигури.

"Твърдението, че Катар подкрепя тероризма, очевидно имаше за цел да предизвика антикатарски настроения на Запад", каза в реч в Лондон в сряда катарският външен министър шейх Мохамед бин Абдулрахман ал-Тани.

По времето, когато той говореше, външните министри от арабската четворка се срещнаха в Кайро, за да разгледат отговора на Катар на техните искания. Първото от тези искания е Катар да спре да подкрепя организацията "Мюсюлмански братя", която за кратко държеше властта в Египет и чиито клонове са активни в Близкия изток. 

Катар предприема сурови мерки срещу инакомислието у дома, но разглежда "Мюсюлмански братя" като законна политическа сила. Това поставя емирството в разногласие със Саудитска Арабия, ОАЕ и Египет, които заклеймяват "Мюсюлмански братя" като терористична организация и я смятат за заплаха за политическата стабилност и сигурността.

Ал-Тани каза в своята реч, че има опасност "политическите противници да бъдат окачествени като терористи само за да бъдат смълчани".

"Нашите съседи смятат промяната - онези, които се застъпват за нея, и онези, които съобщават за нея, - за заплаха и бързат да окачествят като терорист всеки, който се противопоставя на техните правителства", посочва той.

Духовният водач на "Мюсюлмански братя" шейх Юсеф ал-Кардауи беше сред обвиняваните от съседите на Катар за връзки с тероризма. Деветдесетгодишният египетски духовник, който живее в Катар от десетилетия, по-рано беше подкрепян от лидерите в Залива и беше възприеман на равна нога с най-висшия духовник на Саудитска Арабия - великия мюфтия шейх Абделазиз аш-Шейх, и управниците на ОАЕ.

През 2013 г. той се присъедини към онези проповедници в Залива, които призоваваха младите мъже да защитават мюсюлманите сунити в Сирия. Тези призиви съвпадаха с подкрепата на властите за бунтовниците, водещи борба за сваляне на сирийския президент Башар Асад.

Ал-Кардауи се различаваше от другите проповедници в Залива по това, че силно критикуваше правителството на Египет, когато то свали от власт "Мюсюлмански братя". Той беше критично настроен и към страните в Залива, които подкрепяха кървавото смазване на протестите.

Подкрепата на Катар за "Мюсюлмански братя" го превръща в аутсайдер, както и ролята му на посредник в заложнически преговори, при която помага за освобождаване на западни пленници, държани от Ал-Каида в Сирия и Йемен.

Изследователят от фондация "Нова Америка" Кристофър Мелън, който беше съавтор на доклад за плащане на откупи, каза, че при тези преговори често се плаща на екстремистки организации. Според него европейските правителства по същия начин полагат изключителни усилия, за да запазят тези сделки в тайна.

"Те напълно умишлено се стремят да няма прозрачност. Не искат никой да знае, че плащат", каза той.

По-рано тази година се появиха съобщения, че Катар е платил стотици милиони долари за освобождаването на членове на управляващото емирството семейство, отвлечени в Ирак. Имаше твърдения, че сложната сделка е включвала плащания от Катар на свързана с Ал-Каида група в Сирия, както и на подкрепяно от Иран въоръжено формирование в Ирак.

Катар каза, че съобщенията за плащане на откупи на тези групи са неверни и че е дал на иракското правителство финансова помощ, за да подкрепи освобождаването на катарците.

В списъка на арабската четворка са включени редица катарски граждани, сред които Халифа ас-Субайе, Саад бин Саад ал-Каби, Абделрахман ан-Нуейми, Ибрахим ал-Бакр и Абдел-Латиф ал-Куари. На всички тях са наложени санкции от американското финансово министерство заради оказване на материална подкрепа на Ал-Каида. Изглежда, че петимата живеят в Катар, но не са в затвора - техните авоари са замразени, те са подложени на наблюдение и им е забранено да пътуват в чужбина.

Американското финансово министерство каза, че Ал-Бакр е бил задържан в Катар в началото на миналото десетилетие заради участието му в джихадистка мрежа, но е бил освободен от затвора, след като е обещал да не се занимава с терористична дейност в Катар. Министерството заяви, че през 2006 г. той е играл важна роля в терористична група, която замисляла да нападне военни бази на САЩ в Катар, а около средата на 2012 г. е служил като връзка между намиращите се в Залива финансови благодетели на Ал-Каида и Афганистан.

Някои от хората, на които САЩ са наложили санкции, са подложени на съдебно преследване и може да са били задържани от Катар в определен момент, но изглежда, че в Катар няма нито един човек, пратен в затвора за финансиране на тероризъм, каза старши сътрудникът във Фондацията за защита на демокрациите Дейвид Уейнбърг. Уейнбърг, който доста пише за финансирането на тероризма в Залива, казва, че Катар е "непростимо небрежен", когато става дума за предприемане на сурови мерки срещу подобни финансови благодетели.

"В американското правителство отдавна се водят дебати за това дали слабото прилагане на закона в Катар е свързано с липса на възможности или липса на воля. Моите изследвания ме карат да смятам, че е второто: липса на воля", каза той.

Асошиейтед прес поиска в сряда от катарски служители информация за наказателното преследване срещу хора, заподозрени за финансиране на тероризъм. Служителите казаха, че ще проучат искането, но до четвъртък вечерта не предоставиха подробности.

В списъка е и висшият член на катарското кралско семейство и бивш вътрешен министър шейх Абдула бин Халид ал-Тани. Четворката го обвини, че е дал подслон на Халид Шейх Мохамед през 90-те години на 20 век, когато той активно е финансирал дейностите на Ал-Каида в чужбина, но преди да стане предполагаемият главен организатор на нападенията на 11 септември.

Твърденията срещу Катар могат да се тълкуват всякак.

Клонящ към десницата изследователски институт във Великобритания публикува тази седмица проучване, според което Саудитска Арабия е похарчила 67 милиарда британски лири (почти 87 милиарда долара), за да изнася по света своята строга уахабитска интерпретация на исляма. Докладът на фондация "Хенри Джаксън" увеличава натиска върху британското правителство да представи пред обществеността проучване за ролята на Саудитска Арабия в подстрекаването към екстремизъм във Великобритания.

В списъка на четворката е включен и кувейтският гражданин Хаджадж ал-Аджми, на когото САЩ са наложили санкции за предполагаемо набиране на финансови средства, довело до доставянето на оръжия на свързани с Ал-Каида бойци в Сирия. ОАЕ и техните съюзници казват, че той е събрал част от тези пари чрез кампания за набиране на средства в Катар, но изглежда, че живее в Кувейт.

/БТА/

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:53 | 07.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още